Sağlık

Bel Kalça Oranı Hesaplama

Bel kalça oranı hesaplama işlemi özellikle kadınlarımız için çok önemli olabiliyor. Zira ideal kilosuna dikkat eden kadınlar, bel ve kalça bölgesinde selülitlerin, yağlanmanın önüne geçmek için bu hesaplamayı sık sık yapıyorlar. Özellikle bel bölgesinde oluşan yağlanmaların kalça yağlanmalarına göre daha fazla risk oluşturması, kadınların direkt bel bölgesine yoğunlaşmasına sebep oluyor.

Peki bel ve kalça yağlanması kadınları etkiliyor da erkekleri etkilemiyor mu? Tabii ki etkiliyor. Zira özellikle masa başı bir işte çalışan erkeklerin en büyük sorunlarından birisi olan bel ve kalça yağlanması, vücut tipindeki bozukluklarından dolayı erkeklerin yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor.

Yalnız unutulmamalıdır ki her ne kadar dikkat edilse de hormonların çalışma hızına, günlük fiziksel aktivite oranına, genetik rahatsızlıklara ve spor yapılmamasına bağlı olarak bel ve kalçalarda yağlanmalar olabiliyor.

İdeal bel ve kalça ölçüsü için ne yapmalıyız?

bel kalça oranları

Tabii ki beslenme alışkanlığımızı değiştirerek tamamen sağlıklı besinlerle beslenmeliyiz. Bir diğer önemli şey ise spor yapmak. Uzman bir diyetisyen ve antrenör eşliğinde yapılacak diyet ve spor, hem bel ve kalçalardaki yağın yok olmasına yarayacak hem de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca aşağıda verdiğimiz tabloya uyarak siz de bel ve kalça bölgelerinizdeki yağ oranlarınızı hesaplayabilir, ona göre önlemler alabilirsiniz. Unutmayın bel ve kalça bölgesindeki yağlanmalar, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) riskli rahatsızlıklar listesinde yer alıyor.

  • Armut tipli vücut ölçülerindeki kadın: 0,80 veya daha az olanlardır ve sağlık riskleri düşüktür.
  • Armut tipli vücut ölçülerindeki erkek: 0,95 veya daha az olanlardır ve sağlık riskleri düşüktür.
  • Avakado tipi vücut ölçülerindeki kadın: 0,80 – 0,85 orantılarına sahip olanlardır ve sağlık riskleri orta seviyededir.
  • Avakado tipi vücut ölçülerindeki erkek: 0,96 – 1,00 orantılarına sahip olandır ve sağlık riskleri orta seviyededir.
  • Elma tipli vücut ölçülerindeki kadın: 0,85’den daha fazla orantılara sahip olanlardır ve sağlık riskleri en üst seviyededir.
  • Elma tipli vücut ölçülerindeki erkek: 1,00’dan daha fazla orantılara sahip olanlardır ve sağlık riskleri en üst seviyededir. Bu ölçülere sahip kadın ve erkeklerin bir an önce diyete ve spora başlamaları gerekmektedir.

Bel ve kalça çevresi nasıl ölçülür?

Bu aslında oldukça kolay bir işlemdir. Bel ve kalça çevrenizi bir mezura veya metre yardımı ile ölçebilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken önemli husus, bu ölçüm sırasında mutlaka çıplak olmanız gerekmekte. Zira kıyafetle yapılan ölçümlerde genellikle 2-3 cm fazla çıkabiliyor. Bu da bel ve kalça bölgelerinin yanlış ölçülmesine sebebiyet veriyor.

Sizde bel-kalça oranınızı hesaplamak için aşağıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kadın Erkek

Bel ölçüsü nasıl yapılır?
Bel ölçme işlemleri sırasında insanlar önemli hatalar yaptıkları için yanlış sonuçlar alabiliyorlar. Sağlıklı bel ölçüsü yapabilmek için dik pozisyonda bulunmamız gerekiyor. Ama burada dikkat etmemiz gereken nokta, dik dururken kaslarımızı kasmamamız, göbeğimizi içimize çekmememiz ve nefesimizi tutmamamız gerekiyor. Göbek deliğinin üzerinden esnemeyen mezura ile tam tur belinizi sararak ölçebilirsiniz.

Kalça ölçüsü nasıl yapılır?

Kalça ölçüsü işlemi için tıpkı bel ölçüsü gibi dik durmak gerekiyor. Yine aynı şekilde nefesimizi tutmamalı, kendimiz kasmamalı ve göbeğimizi kesinlikle ama kesinlikle içeri çekmemeliyiz. Esnemeyen mezuramızı kalçamızın en geniş kısmından tutarak tam tur sararak ölçebiliriz.

Yukarıda verdiğimiz şekilde bel ve kalça bölgesi ölçümlerinizi gerçekleştirir iseniz gayet sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ortaya çıkan değerlerinizi yine yukarıda verdiğimiz değer tablosundan karşılaştırarak vücut tipinizin elma mı, armut mu yoksa avakado mu olduğunu anlayabilir, sağlık riskinizi belirleyebilirsiniz. Unutmadan belirtelim; mekik bel bölgesi ve squad da kalça bölgesi için gayet uygun hareketlerdir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu