Çocuk

En İyi Pişik Kremi Hangisidir?

En iyi pişik kremi bebeğinizin cildinde alerji yapmayan ve aynı zamanda pişiği en iyi önleyen ve yaraları iyileştiren kremdir.

Pişik Nedir?
Pişik çoğunlukla bebeklerde görülse de her yaşta görülebilen bir durum olmakla birlikte, popo, kasık ve genital bölgede kızarıklık, kabarıklık veya ciltte gerginleşme olarak kendini göstermektedir.

Bebeklerde çok sık rastlanabilen pişik problemi bebeklerin son derece hassas olan ciltlerinde fazlasıyla rahatsız edici olabilmektedir. Pişiğin olabildiğince hızlı bir şekilde tedavi edilmesi bebeklerin konforu açısından olduğu kadar sağlığı açısından da çok önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve ilk on iki ay boyunca bebeklerin cildinin daha hassas, daha ince ve pH seviyesi daha yüksek olduğu için bu evrede daha fazla kaka yaptığı durumlarda ve diş çıkarma evresinde bebeklerde pişik oluşumunda artış görülmektedir.

Pişik Neden Oluşur?
Islak bebek bezinin ya da iç çamaşırlarının uzun süre bebeğin cildine temas etmesi sonucu oluşmaktadır. İdrara bağlı ıslaklık ile pişik oluşumu pişiğe neden olan önemli etkenlerin başında gelmektedir. Buna bebek bezinin bebeğin cildine sürtünmesi durumu da eklenince pişik oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca antibiyotik kullanımı, ishal, katı gıdaya geçiş, bebek bezi değişikliği ve gece uykusu gibi bezle uzun süre temas durumlarında pişik oluşumu normale göre daha sık rastlanmaktadır.

pişik için en iyi kremler

Her bebeğin bünyesi farklı reaksiyon gösterse de bazı yiyecekler bebeklerde alerjik reaksiyonlara sebep olarak pişik oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle anne sütü sonrası katı gıdaya ilk geçiş aşamasında bebek vücudu yeni besinlere tepki gösterebilir. Asitli, baharatlı ve acı yiyecekler başta olmak üzere inek sütü, bal, yumurta, ceviz, fındık, fıstık, çilek, kakao, kivi, portakal gibi yiyecekler en çok pişik yapan besinler olarak tanımlanabilir. Bu besinleri özellikle katı gıdaya geçiş sürecinde az miktarda kullanılması önerilir. Bebeğinizin hangi besine alerjisi olduğunu anlayabilmek için besini diğer besinler ile karıştırmadan bebeğinize vermelisiniz.

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Pişik kremi seçimi yaparken kremin içeriğine dikkat emeli eğer doktorunuz tavsiye etmediyse kortizonlu kremler kullanmaktan kaçınmalısınız. Doğal içerik ve türevlerini barındıran kremleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizi büyüme sürecinde mümkün olduğunca kimyasal içeriklerden uzak tutmalısınız. Kimyasal içerikli pişik kremleri bebeğinizin hassas cildinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kremin kolayca sürülebilir ve kolayca temizlenebilir yapıda olmasına da dikkat etmeniz önemlidir.

Pudralar bebeğinizin sağlığı için risklidir. Bu nedenle pudra ve pudralı bez kullanmamalısınız.

Bebeğinizin bezini gün içerisinde sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin, bebeğinizin bezinin boyutunun doğru olduğundan emin olun çok sıkı olan bebek bezleri tahrişe neden olmaktadır. Her gün belirli aralıklarda bebeğinizin poposunun nefes almasına izin verin. Bebeğinizin altını temizlerken sadece su kullanın unutmayın ıslak mendil ve türevlerine bebeğinizin alerjisi olabilir. Temizledikten sonra bebeğinizin poposunu hemen kapatmayın bir süre kuruması için açık bırakın.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu