Çocuk

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar?

Sağlıklı her bireyde olduğu gibi bebeklik döneminin bir kısmında bebeklerde ilk dişler çıkmaya başlamaktadır.

Bebeklerde İlk Diş Ne Zaman Çıkar?
Sağlıklı bebeklerde ortalama 6-7 aylık olduklarında diş çıkarma görülürken bazı bebeklerde diş çıkarma 3-4 aylık gibi erken dönemlerde görülürken kimilerinde ise diş çıkarma evresi 12- 16. ayları bulabilmektedir. Diş çıkarma zamanı genellikle anne babadan geçen genetik bir özellik olmakla birlikte geçirilen hamilelik süresini anne adayının nasıl geçirdiği de etkileyebilmektedir. İlk diş ne zaman çıkar sorusunun en ideal cevabı 6-10. Aylardır. Dişlerin hepsinin çıkması ise 27-29. ayları bulmaktadır.

Dişler Hangi Sırayla Çıkar?
Bebeklerde dişler şu sırayla çıkar:

  1. Kesici dişler: Alt ve üst çenelerin ön tarafında bulunup sekiz tanedir. Alttakiler üstekilere göre daha küçük olup öncelikle 2’şer tane çıkar.
  2. Azı dişleri: Tamamı yirmi tane olup ilk çıkan azılara küçük azı denmektedir ve sekiz tanedir. Büyük azılar on iki tane olup bunlara öğütücü dişler de denmektedir.
  3. Köpek dişleri: Kesici dişlerin yanında birer tane bulunup sayıları dört tanedir.

Bebeklerde ön dişlerden sonra ilk azılar çıkmaya başlar ev sonrasında köpek dişleri çıkar.

bebek diş çıkma yaşı

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?
İnsan anatomisi ve gelişim evreleri insanlarda farklılık gösterebildiği için diş çıkarma her bebekte aynı zamanda gerçekleşmez. Bazı bebeklerde diş çıkarma evresi ağrısız geçerken kimisinde ağrıda hafif artış olabilir bazılarında ise ciddi ağrı ateş durumu görülebilmektedir. Bebeğiniz bu dönemlerde geceleri uyumada zorluk ve huzursuzluk hissi yaşayabilir. Diş çıkmasının ağrılı geçtiği dönemlerde kilo kaybı ve çok aşırı olmasa da ateş yükselmeleri görülebilir. Bu belirtilere ek olarak huysuzluk, geceleri uykusuzluk, ateş, dişlerin çıkmayı zorlaması ile salya akması gibi durumlar da oluşabilmektedir.

Özellikle halk arasında çok yaygın olan diş ateşi denilen durum çoğu bebekte diş çıkarma safhasında görülmekte olup bebekte yüksek ateş durumunda doktora başvurmalısınız.

Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Bebeğinizin dişler çıkmaya başladığı andan itibaren özen göstermeli temiz tutmalısınız. Dişleri temiz bir bez ile ıslatıp temizlemelisiniz. Düzenli yapılan temizlik bebeğin gelişimi için önemli olup saba akşam aksatılmadan yapılmalıdır. İleriki yaşlarda çocuğa diş fırçalama özendirilmeli çocuklar için üretilen özel macun ve fırçaları kullanmalısınız.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu