Çocuk

Bebeklerde Diş Fırçalama

Minik bebeklerin genellikle sancılı geçen diş çıkarma dönemleri, bebeğin olduğu kadar anne ve babanın da zorlu bir süreci yaşamasına yol açar. Kimi çocuklar için oldukça sıkıntı verici bir şekilde geçen bu süre zarfında anne baba da iştahı kaçan bebeğin karnını nasıl doyuracağını dert edinmektedir. Diş çıkarttıktan hemen sonra yavaş yavaş çocuğa diş fırçalama alışkanlığını edindirmek ise son derece önemlidir. Küçük yaşta bu alışkanlığı edinen çocuklar, ilerleyen yaşlarda da dişlerini fırçalamayı sürdürerek sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olabilirler. Dolayısıyla bu noktada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Yapılması gereken, bebeğin dişleri çıkmaya başladıktan sonra günde iki kez bebeğin dişini, bebekle beraber fırçalamaktır. Bu işe erkenden başladığınız müddetçe çocuğunuz diş fırçalama alışkanlığını edinecektir.

7 yaşına gelmeden önce dişlerini fırçalayın
Bebeğinizin ilk dişi, muhtemelen 6 aylık olduktan sonra alt çenenin ön tarafında çıkacaktır. Bu süre değişebilir, öyle ki bazı bebekler ağızlarında dişle doğdukları bile görülüyor! 2, 2-5 yaşına gelen çocukların ise yaklaşık 20 tane süt dişi ortaya çıkmış olacaktır. Her hâlükârda, bebek 7 yaşına gelene kadar ona bir şekilde diş fırçalama alışkanlığını kazandırmalı, yaşı ilerledikçe kendi kendine dişlerini fırçalamasını öğütlemelisiniz.

çocuk diş fırçalama yaşı

Bebek için diş fırçası kullanılır mı?
Sert diş fırçaları bebeğin ağzı için tahriş edici yapıda olabileceği için, hafif ve ince bezleri kullanabilirsiniz. Gazlı bez veya yumuşak tül gibi, hafif dokulu bir bezi parmağınızın etrafına sarın. Ucuna çok az diş fırçasını dökün. Ardından bebeğinizin dişi etrafında parmağınızla uygulayın. Bu yöntemi tercih etmeniz bebek için daha doğalını seçmek olacaktır.

Bebekler için özel üretilen diş fırçalarını kullanmak istiyorsanız, fırçanın başlığının çok küçük ve yumuşak olmasına özen gösterin. Diş fırçasının küçük olması sayesinde bebeğinizin ağzının içindeki tüm dişlere rahatlıkla erişebilir, narin ağız yapısına zarar vermeden dişlerini temizleyebilirsiniz. 1 ile 3 ay süren aralıklar zarfında da bebeğinizin diş fırçasını yenisiyle değiştirmeyi unutmayın. Şayet diş fırçasının telleri geriye doğru kıvrılmaya başladıysa diş fırçasının yenisini almanın vakti gelmiş demektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu