Çocuk

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Şüphesiz ki tüm anne ve baba adaylarını heyecanlandıran anlardan birisi de, bebeklerinin kalp atışlarını ilk kez duyacakları o eşsiz andır. Bu yüzden anne ve baba adaylarının gebelik sürecinde en fazla merak ettikleri şeylerden birisi, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Sorusunun cevabı olmaktadır. Yazımızın devamında, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Ve kalp atışı hissedilmiyorsa, ne yapılması gerekir? Sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışlarının anne karnında ilk duyulmaya başladığı dönem, gebeliğin yaklaşık olarak 6. Haftasına denk gelmektedir. Bu dönemde ultrason ile dinlenebilen kalp atışları, farklı ultrason yöntemleri ile bazen 5. Haftadan itibaren de duyulmaktadır.

Bebeğin kalp atışlarının dışarıdan hissedilebilmesi, her zaman mümkün olmasa bile bazen duyulabilmektedir. Bu durumda genellikle, doğal olarak gebeliğin çok ilerlediği dönemlerde yaşanan bir durumdur.

hamile bebek kalp atışı

Bebeğin Anne Karnında Hareket Etmesi, Ne Zaman Hissedilir?
Bebeğin anne karnındaki hareketleri, 7. Haftadan itibaren başlamaktadır. Ancak henüz bu haftalarda fiziken çok küçük olması nedeniyle, anne adayı bebeğin hareket ettiğini hissetmeyecektir. Hamileliğin 14 ve 26. Haftaları arasında ise bebeğin hareket ettiği, anne adayı tarafından da çok rahat hissedilebilir duruma gelecektir.

Daha önceden gebelik yaşamış kişiler ise, bebeğin karnında hareket etmesini daha erken evrelerde hissedebilmektedirler. Gebeliğin geç haftalarında ve denk gelmesi durumunda ise, anne dışında herhangi birisi anne karnına kulak vererek, bebeğin hareketlerini hissedebilir. Ancak yine bu durumda, çok nadir görülmektedir.

Kalp Atışı Duyulmuyorsa Ne Yapılmalıdır?
Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Sorusuna cevap verdik. Ancak belirli bir zamandan sonra bebeğin kalp atışlarını duyamayan anne ve baba adayları, bebeğin kalp atışları duyulmuyorsa ne yapmaları gerektiği konusunda, tedirgin olmaktadırlar.

Bebeğin kalp atışlarının gebeliğin 6. Hafta ya da daha fazla bir sürede ultrasona rağmen duyamıyorsa, mutlaka detaylı bir muayene yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu muayene sonucunda bebeğin öldüğünün tespiti halinde, ölü bebek kürtaj yapılarak bebeğin anne karnından alınması gerekmektedir.

Ancak 4. Ve 5. Haftalar gibi erken süreçlerde kalp atışlarının duyulmamasının normal olduğu unutulmamalı, bu gibi durumlarda paniğe kapılmadan yine de dilenirse doktor muayenesine gitmek faydalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu