Sağlık

Alıç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alıç bitkisi sarı ya da kırmızı renkte ve ufak yuvarlak bir şekildedir. Bu küçük görünen ama faydaları saymakla bitmeyecek olan bitkiye yemişen de denmektedir.

Artık şifanın ve tedavinin; kimyasal ilaçlar, satır satır dolan reçeteler ve bir sürü değişik etmenin bir araya geldiği karışımlar olduğu dönemden çıkılmaya başlanmıştır. Artık insanlar şifayı, doğa ananın kendilerine sunduklarında bulmaktadırlar.

Cilt bakımından, karaciğer temizliğine kadar pek çok alanda paketlenmiş kimyasal ürünler değil de doğal olarak evde yapılabilecek ve sağlıklı ürünler tercih edilmektedir. Örneğin; önceleri yüz toniği için onlarca lirasını ayıran bir kadın, şimdilerde belki de yeşil çay, limon ve salatalığı karıştırarak bir tonik elde etmektedir.

alış faydaları

Doğanın nimetlerini kullanırken insanın içi daha da rahat etmektedir. Çünkü doğadan gelen şeyin, insana pek bir zararının olmayacağı düşüncesi oldukça etkindir. Alıç da bu bağlamda doğanın en büyük nimetlerinden bir tanesidir. Pek çok faydası ile kendine hayran bırakan alıç faydaları şöyle özetlenebilir;

  • Felç ve kalp krizi gibi önemli hastalıklardan kişiyi korur.
  • Antioksidan özelliği ile bilinmektedir. Hem kalp hem de damar yolu hastalıklarında birebir etkili bir özellik göstermektedir.
  • Damarlardaki akan kanın akışını düzenler ve kalbi rahatlatır, kalp ritmini düzenler.
  • Yüksek tansiyon sorununda oldukça düzenleyici ve etkilidir.
  • İdrar söktürücü özelliği de yine antioksidan yapısından gelmektedir.
  • Metabolizması olması gerekenin üstünde çalışan ve sürekli ishal problemi ile karşı karşıya kalan bireyler için; ishali önleyici özelliği ile oldukça tercih edilebilirdir.
  • Hazımsızlık gibi önemli bir soruna da çözüm bulur.
  • Mide ağrısı problemi gibi yaygın olan bir sorunu ortadan kaldırmayı amaçlayan bu bitki aynı zamanda midenin düzgün çalışmasına da yardımcı olur.

Alıç nedir ve faydaları nelerdir sorusunun cevabının böylece, oldukça uzun olduğu kanısına varılmaktadır. Alıç; doğanın insana sunmuş olduğu en güzel armağanlardan bir tanesidir. Buruk bir tadı olsa da düzenli kullanımda, vücudunuzdaki etkisine sizler de inanamayacaksınız. Doğa bu kadar bonkör iken ondan yararlanmamak ve böyle etkili ürünlere yüz çevirmek mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu