Diyet

Aralıklı Orucun Zararları Var mıdır?

Aralıklı orucun zararları var mıdır sorusu son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan biridir. Aralıklı orucun bu kadar gündemde olmasını sağlayan şey insanlara yağdan kilo kaybettirme vardı etmesidir. Bir çok araştırmaya göre bu vaadini gerçekleştirmektedir. Bazı araştırmacılar, ağırlık kaybına rağmen, aralıklı oruç diyetinin ciddi sağlık sorunları olanlara ve diyabet hastalarına büyük sorunlar açabileceğini, normal sağlığındaki bireylerin de insülin hormonunun İşlevinin bozabileceğini ve pankreasa bir takım zararlar verebileceğinden bahsetmektedir. Bu fizyolojik zararların yanı sıra mental açıdan da bir takım zorluklar oluşturacağı öngörülmektedir. Örneğin açlık aralıklarını diyetteki gibi kontrol edemediğimizde, uzun süre ağaçlıklar sonucunda yemeği fazla kaçırıp zararsız şeylere yönelmemize, uzun süre çekilen boşluklar sonucunda istenilen kiloya ulaşılmadığı zaman yaşanan ruhsal bozukluklar.

Aralıklı Oruç Hakkında Yanlış Bilinenler

Aralıklı oruç son zamanlarda tüm dünyanın gündemindedir. Çok fazla kişiye ulaşması sonrasında aralıklı oruç hakkında yanlış bilinenler de çok fazla olmaya başlamıştır. Bunun sebebi insanların aralıklı oruç hakkında kendilerince teori üretmesi veya anlatılanları yanlış anlamasıdır. Bu yanlış bilgileri örnek verecek olursak, açlık penceresinde herhangi bir şey yiyip içmemek, fazla kaloriye ihtiyacı olan insanların bu diyet türü nedeniyle gerekli enerjiyi alamayacak olması, tokluk penceresinde iki gün arasında istediğini yiyip içebilmek, açıklamasına göre enerjisi sıfır olan gazlı içecekler tüketebilmek ve kilo kaybı yağdan olduğu için bu kilonun hiç geri alınmayacak olması. Tüm bunları aralıklı oruç diyeti uygularken yapmamalıyız. Çünkü aralıklı oruç da açlık sürelerinde insülin de dalgalanma olmamalıdır.

Aralıklı Orucu Kimler Yapmamalı

Aralıklı oruç son zamanda kilo vermek isteyenlerin gündeminde olan bir beslenme türüdür. Bu aralıklı oruç’u uygulayan insanların sonuçları herkesin bu beslenme türünü uygulayabileceği anlamına gelmemektedir. Aralıklı oruç uygun olan kişilere fayda sağlayacağı gibi tutmaması gereken insanlar uyguladığı zaman bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Peki aralıklı orucu kimler tutmamalı, şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Fiziksel gelişimini tamamlamamış bireyler
  • Diyabet hastaları
  • Yoğun egzersiz yapan bireyler
  • Aktif sporcular
  • Hamileler

Bu yüzden aralıklı oruç diyetini uygulamadan önce değerlerinizi ölçtürmelisiniz ve doktorunuza danışmanısınız.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu