Diyet

Sirke ile Zayıflama

Yüzyıllardır gerek sofraları lezzetlendirmek gerek de hastalıklara çare amacıyla tüketilen sirke; elma, üzüm, incir gibi gıdalardan üretilen fermente bir maddedir. Doğal ve katkısız olarak üretilen sirkelerin zayıflarken de kullanılmasının yararlı olduğu bildirilmektedir. Sirke, fermente içeriği ile iştahı keser ve metabolizma hızını arttırır.

Sirke ile zayıflama konusunda en dikkat çeken konu antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasıdır. Kilo almaya ve yağ kitlesinin artmasına neden olan kandaki trigliserit, yağ asidi, kolesterol gibi maddeleri metabolize ederek böbreklerle vücuttan atılımına yardımcı olur. Kilo alımına neden olan diğer bir etken olan fazla lenf sıvısını hücre içine alıp ödemin giderilmesini sağlar. Bunu yaparken de hücrelere daha fazla oksijen taşıyarak enerji üretilmesine zemin hazırlar.

Yemeklerden önce tüketilen sirke, beyine tokluk hissi verir. Bu tokluk hissi ile daha az besin alınır ve kalori kontrolü sağlanır. Bu özellik, kilo kontrolü ve diyet programlarında aranan temel etkidir.

Zayıflama Sürecinde Sirke Nasıl Kullanılabilir?

Kilo verme sürecinde sirke ile birlikte kullanılabilecek birçok kür bulunmaktadır. Tek başına kullanımı önerilmemekle birlikte yağ yakımını arttırmak amacıyla yeme alışkanlığını düzenlemek için tüketilir. Diyetlerde sirke kullanımı dikkat isteyen bir konudur. Öncelikle yemeklerden yarım saat önce iki yemek kaşığı sirkeyi bir bardak suya ekleyerek içebilirsiniz. Sirkenin metabolizmaya etkisini arttırmak için bal, papatya çayı ve sinameki tozu ile yenilebilir. Yine gece yatmadan ve sabah uyandığınızda bir bardak suyla demlenmiş papatya çayına bir yemek kaşığı ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip içebilirsiniz.

Başka bir tarif ise bir su bardağı suya bir yemek kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırın. Bu karışımı sabahları aç karnına ve yemeklerden önce tüketin. Bu kür kandaki kötü kolesterolünüzü düşürerek zayıflamanıza hız kazandıracaktır.

Sirkenin Zararları Var mıdır?

Zayıflama sürecinde bu kürlerin yanında egzersiz de çok önemli bir yere sahiptir. Günlük 0-45 dakikalık periyotlarla yapılan tempolu yürüyüşler kalori yakımına daha da hız kazandıracaktır. Aynı zamanda en 2,5 litre içilen su ile vücuttaki ödemin atılması da hızlanacaktır. Yağ ve karbonhidrattan fakir beslenme ile bir ay gibi kısa bir zamanda 2-8 kilo verilebilir.

Kullanacağımız sirkenin doğal olması çok önemli bir noktadır. Asidik içeriğe sahip olmasından dolayı mutlaka sulandırılarak içilmelidir. Mide hastalığı olan bireyler hekim danışmanlığında tüketilmelidir. Sulandırılarak içilemeyen durumlarda salatalara eklenerek de yenilebilir. Sirkenin zararları genellikle kullanım kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle dikkatli tüketmek ve kullanmak gerekmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu