Diyet

Aralıklı Oruç Diyeti Zayıflatır Mı?

Aralıklı oruç diyeti zayıflatır mı . Üzerine olan çok dikkat çekici ve çarpıcı bir araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmaya göre yapılan açıklamada, sonuçların herkesi şaşırttı belirtilmektedir. Bu çalışmayı yürütmelerindeki asıl sebep, uzun süren yıllar boyunca aralıklı oruç diyeti ile beslenmeleri ve bu diyet türünün etki bir kilo kaybetme yöntemi olduğunu düşünmeleri ve arkadaşlarına, hastalarına önermeleridir. Aralıklı oruç diyetinin glikoz toleransı türünde metabolik faaliyetlerini araştıran çalışmaların varlığı ancak kilo kaybı üzerine olan ilişkisini araştırdı bu çalışmaların az sayıda denek ile yapıldığını belirtti. bu çalışmanın ise aralıklı oruç ile kilo kaybı arasında doğru bir orantı olduğunu belirtir.

Aralıklı Oruç Diyetinin, Metabolik Faaliyetler Üzerin Olan Etkisi Nasıldır?

Aralıklı oruç diyetine, metabolik faaliyetler üzerine olan etkisi nasıldır diye soracak olursak Bu konuda yapılmış olan bir araştırmadan bahsedelim. Bu araştırma 12 hafta sürmüştür ve 12 haftanın sonunda katılımcıların kilo kayıpları karşılaştırıldığında,

  • Bu oruç türü ile beslenen katılımcıların kilosunda %1.15 oranında bir fark olduğu gözlenmektedir.
  • Bu oruç türü ile beslenen katılımcıların günde üç ana ve ara öğünler ile beslenenlerin kilosunda %0.7 civarında düşüş olduğu belirtilmiştir.
  • Bu veriler doğrultusunda, aralıklı oruç diyeti ile kontrol diyet metodunun, kilo kaybını bariz derecede farkları gözlenmektedir.
  • Açlık insülin, glikoz ve kan lipiti değerlerinde herhangi bir farka rastlanmamıştır.

Aralıklı Oruç Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti nde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz,

  • Öncelikle kendimize uygun olan aralıklı oruç yöntemini belirlemeliyiz
  • Belirlemiş olduğumuz bu aralıklı oruç yönteminin açlık ve tokluk penceresinin gün içerisinde denk geldiği zamanları uygun vakitlere ayarlamalıyız. Ve bu vakitlere önceden hazırlık yapılmalıdır.
  • Enerji veren her besinin belli bir kalori diğeri bulunmaktadır. Aralıklı oruç diyetindeki açlık penceresinde kalori değeri bulunan hiçbir gıdanın alınmaması gerekmektedir. Açlık penceresinde alınabilecek besinlere örnek verecek olursak, su, kalori değeri olmayan maden suları (meyveli sodalar buna dahil değildir), sıfır kalori kahveler (kahvede bir damla dahil süt bulunmamalıdır) bunlara örnektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu