Diyet

Goji Berry ile Zayıflama

Tarihi Antik Çin dönemine dayanan, göz, karaciğer, böbrek rahatsızlıklarında bitkisel tedavi olarak kullanılan bir meyvedir. Ülkemizde kurt yemişi olarak da tanınan goji berry, buruk bir tada sahip kırmızı bir meyvedir. Kurutulmuş olarak da satılır. Minimal bir meyve olmasına rağmen içeriğinde birçok antioksidan, çinko, A/C vitamini, lif, demir gibi maddeler barındırır. Ayrıca 18 temel aminoasidin hepsini içermesiyle kurt yemişinden günde 110 gram tüketildiğinde, günlük protein ihtiyacının %10’unu karşılar. Goji berry ile zayıflama bu hali ile mümkün olmaktadır.

Yine içinde bulunan karbonhidratlar da “kompleks karbonhidratlar” sınıfın dahildir. Kan glikoz düzeyini yavaş yükselttiğinden dolayı ani kan glikozunun düşmesi riskini ortadan kaldırır.

Goji Berry’inin Yararları Nelerdir?

Goji Berry yararları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Güçlü antioksidan ve içerdiği diğer maddelerle bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Cilt ve göz sağlığını korur.
  • Kan glikoz düzeyini dengeler.
  • Testesteron düzeyini arttırır.

“Süper meyve” olarak da adlandırılan goji berry, zengin içerikli birçok meyve içeren diyet programlarına dahil edilmektedir.

Goji Berry Kilo Vermeyi Nasıl Etkiler?

İçeriğindeki zengin karbonhidrat ve protein çeşitleriyle, az miktarda tüketiminde dahi çok yüksek enerji sağlar. Yüksek yoğunluktaki lif, şeker içerikli besinlerle birleştiğinde beslenmede dengeyi sağlar. Düşük kalori miktarı ve düşük şeker oranıyla goji berry, diğer kurutulmuş pek çok meyvenin önüne geçmektedir. Yaklaşık 30 gram goji berry sadece 23 kaloriye sahiptir ve uzmanlar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Goji berry, beslenme programında ara öğün olarak tüketilebilir. Kan şekeri düzeyini dengeleyerek açlık hissini ortadan kaldırır ve fazla miktarda besin alımını engeller. Goji berry kalorisi ile de dikkat çeken bir meyvedir.

Atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz goji berryi, salata ve yoğurtlarla birlikte de tüketebilirsiniz. Ayrıca suda kaynatarak ve sonrasında demleyerek çay haline getirebilir, ılık şekilde içebilirsiniz.

Diyet yaparken çok fazla zorlanıyorsanız, bu temelde giderilmesi gereken sorunlardan kaynaklı olabilir. Kilo verme sürecinde yeterli miktarda şeker tüketmemekten kaynaklı şeker besinlere olan zafiyet ve alınması gereken kalorinin altında kalori tüketimiyle kendinizi bitkin hissetmenizdir. Ancak 18 aminoasit ve zengin protein içeriğiyle ve şeker regülasyonunda etkili olması yönüyle goji berry size beslenme kontrolü sağlayarak yüksek oranda enerji verir.

Bunun yanında bir kuruyemiş olan goji berry tüketilirken, hastalığınız ve kronik bir hastalığınız var ise mutlaka hekiminize danışarak tüketiniz. Kan glikoz düzeyiniz düşükse, aspirin/coraspirin gibi ilaçlar kullanıyorsanız, düşük tansiyona sahipseniz hekimin önerdiği miktarda tüketmelisiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu