Kadın

Anne Sütünün Kesilme Nedenleri

Hayatımızın en önemli varlıkları olan bebeklerimiz için yine en önemli besin kaynağı, anne sütüdür. Bu önemli besin kaynağının içeriğinde bulunan eşsiz maddeler, başka hiçbir besin maddesinde yer almayacak düzeyde kaliteli besin maddeleridir. Bu sebeple bebeği mümkün olduğu kadar uzun süre anne sütüyle beslemek, hem bebeklik döneminde, hem de hayatı boyunca oldukça büyük yararlar sağlamaktadır. Bu yazımızın devamında anne sütünün kesilme nedenleri ve anne sütünün faydaları hakkında bir takım bilgiler yer almaktadır.

Anne sütünün faydaları

  • Anne sütü bebeği besleyici özelliğinin yanı sıra, anne ile bebek arasında duygusal bir bağ oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerin, başta anneleri olmak üzere diğer aile bireyleri ile ileriki yıllardaki ilişkilerinin çok daha iyi olduğunu göstermiştir.
  • Uzun süre ve düzenli bir şekilde anne sütüyle beslenen bebeklerin, ömür boyunca fiziki ve ruhsal problemler ile karşılaşma riski oldukça düşüktür
  • Anne sütünde bulunan besin öğelerinin çeşitliliği ve kalitesi, doğada başka hiçbir maddede bulunmamaktadır. Doğal bir koruyucu özelliğe sahip olması, anne sütünün faydaları arasında yer almaktadır.
  • Yine yapılan araştırmalar uzun süre anne sütüyle beslenen çocukların, zeka seviyelerinin daha ileride olduğunu göstermektedir.
  • Bebeklerde diş ve kemik sağlığı açısından büyük yararlarının olması da, anne sütünün faydaları arasında yer almaktadır. Uzun süre anne sütü ile beslenen bebeklerin kemik gelişimi, anne sütüyle daha az beslenen bebeklere göre daha hızlı ve kuvvetlidir.

anne sütü neden kesilir

Anne sütünün kesilme nedenleri
Anne sütü yetersiz olan ya da tamamen kesilen kadınların en fazla sordukları sorulardan birisi anne sütü neden kesilir? Sorusunun cevabı, yazımızın devamında yer almaktadır.

Aşağıda vereceğimiz anne sütünün kesilme nedenleri tavsiyelerinden uzak durarak, sütünüzün çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Stres anne sütünün kesilme nedenleri arasında, en temel faktörlerden birisidir. Bu nedenle üzüntü, depresyon ve stres stres gibi farklı psikolojik rahatsızlıklara neden olan durumlardan uzak durmaya çalışın.
  • Anne sütünün yüksek ve oldukça kaliteli miktarlarda kalsiyum içerdiğini unutmayarak, kalsiyum ağırlıklı beslenmeye çalışın. Vücudunuzun kalsiyum açısından ses düşmesi, sütünüzün azalmasına ve kalitesinin düşmesine neden olacaktır.
  • Dengesiz ve düzensiz beslenme de, anne sütünün kesilme nedenleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden mutlaka sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, protein ve kalsiyum içerikli besinler sıklıkla tüketilmelidir.
  • Yeterli miktarda su içmemek de, sütün kesilmesine neden olabilir. Bu sebeple günlük en az iki buçuk litre su içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Bebeğin düzensiz ve seyrek aralıklarla emzirilmesi de, anne sütünün kesilme nedenleri arasında oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu sebeple mutlaka bebeğinizi uzun süreli ve sık emzirmeye özen gösteriniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu