Çocuk

16 Aylık Bebek Gelişimi

16 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?
Bebeğiniz bu dönemlerde olaylara daha önce verdiği tepkilerden farklı tepkiler verebilir. Daha önce rahatsız olmadığı seslerden rahatsız olabilir. Rahatsız olduğu bir ses olduğunda ona kulaklarını kapayarak nasıl sesten korunacağını gösterebilirsiniz. Böylelikle seslerden korkmak yerine, rahatsız olduğu sesleri engellemeyi öğrenir. Bebeğinizin algısı bu dönemde oldukça hızlı gelişmektedir.

16 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni
Bebeklerin çoğu, bu zamana kadar sabahları ve öğlenleri uyur. 16. Ay ile birlikte bu iki uyku birleşerek uzun bir öğle uykusu halini alabilir. Fakat bebeğinizin bu düzene alışması biraz zaman alabilir. Bebeğinizi bu duruma alıştırmak için, sabahları uyuduğu saatlerde sakin aktiviteler yaparak onu bu yeni düzene alıştırın.

Bebeklerde Kurallar
Bebeğiniz bu dönemde sizin sınırlarınızı zorlamayı çok sever. Daha önceden yapma dediğiniz şeyi tekrardan deneyerek acaba annem bu konuda ciddi mi diye düşünebilir. Eğer bu konuda bebeğinize karşı tutarlı davranırsanız bebeğiniz size güvenir ve kurallarınıza uyar. Bebeğiniz koltuklarda zıplayabilir ya da raflara tırmanabilir. Bebeğiniz bunları yaparken siz gülerseniz ona karışık bir mesaj vererek kafasını karıştırmış olursunuz.
Bebeğiniz koymuş olduğunuz kurallara uymadığı zamanlarda ona bağırmayın. Sakin bir dille “raflara tırmanmıyoruz” gibi ifadeler kullanın. Bebeğiniz sizi anlayabiliyor. Sadece deneyerek öğreniyor. Kuralların aile olmada önemli bir parça olduğunu unutmayın.

16 aylık bebekler

Bebeklerde Anneye Düşkünlük
Bebeklerle en çok vakit geçiren ve ilgilenen normal olarak anneleridir. Bu yüzden çocukların gözünde anneler daima 1 numaradır. Anneler çocuklarına kitap okur, yemeklerini yedirir, banyo yaptırır. Bu yüzden bebeğiniz sürekli sizinle bir şeyler yaptığından dolayı annelere aşırı derecede düşkün olması gayet normaldir. Fakat bu düşkünlük bazen sizleri zorlayabilir.
Fakat baba içinde kolay bir durum değildir. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun sürekli anneyi tercih etmesi baba içinde biraz rahatsızlık verici durum olabilir.

16 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?
Bebekler sürekli olarak değişim sürecindedirler ve değişimlere kolay adapta olabilmektedirler. Fakat günlük olarak neler yapacaklarını bilmek istemektedirler. Düzeni severler ve düzen onlar için bir alışkanlık haline gelmiştir. Bebeğiniz bu dönemde televizyon izlemek için oldukça küçük durumdadır. Bebeğinizle birlikte yapacağınız aktiviteler ona televizyondan daha fazla katlı sağlayacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu