Diyet

Yulaf Ezmesi Tok Tutar Mı

Yulaf son zamanların popüler tüketim ürünü arasında yer alıyor. Un halinde veya lapa olarak kullanılan bu ürün oldukça iyi bir lif kaynağıdır ve beta-glukan açısından zengindir. Liflerinin kolay çözünmesi sindirim sistemi açısından yüksek oranda faydalıdır. Doyma hissini kuvvetlendirdiği için, yalancı açlık hissini azaltarak abur cubur yeme hissini bastırır. Böylelikle obeziteyi engellemek için oldukça faydalıdır. Yulaf antioksidan özelliği ile kanserle savaşmada bir numaradır. Kolesterolü yüksek olan ve diyabeti olan kişiler için de oldukça faydalı bir üründür. Kalp-damar hastalıkları riskini azaltıcı özelliği de olan yulaf, kötü kolesterol seviyesini düşürücü etkiye sahiptir. Düşük kalorili olduğundan diyetlerde oldukça fazla kullanılır ve yulaf kilo verdirir mi diye soranlar için cevap; evettir.

Yulafın İçeriğinde Neler Vardır

Yulafın içinde neredeyse hiç şeker bulunmaz. Kolesterolü düşürmeden etkili olan beta-glukan yulafta yüksek oranda bulunur. İçeriğinde yüksek oranda lif vardır. Bunun yanında karbonhidrat, protein, yağ ve çeşitli mineraller içerir. Yulafta bulunan nişasta ise diğer nişastalara göre daha fazla yağ içerir ve suyu bağlama özelliği daha çoktur. Bir porsiyon çiğ yulaf kalorisi (yaklaşık 30 gr.) 117’dir. Yulaf dengeli bir içeriğe sahip olduğundan oldukça faydalı bir üründür. Her ürünle birleştirilebilir, düşük kalorili tatlılar ve atıştırmalıklar oluşturabilirsiniz.

Doyma Hissini Kuvvetlendirir

Yapılan çalışmalar sonucu yulafın faydalarının oldukça fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günün her öğününde ve her şekilde tüketilebilecek bir özelliğe sahiptir. Birçok kişinin merak ettiği yulaf lapası tok tutar mı sorusu bilimsel olarak cevap bulmuş ve pişirilmiş olan yulaf, kahvaltılık ürünler arasında birinci sırada yer almıştır. Yapısında bulunan beta-glukanlar midenin geç boşalmasına sebep olur ve uzun süreli tokluk sağlar. Yalancı açlık ve atıştırmalık yeme ihtiyacını baskılar. Özellikle çölyak hastalarının ve glüten hassasiyeti olan kişiler için ideal bir üründür. Glütenli beslenmedeki mineral ve lifleri karşılayacak özelliğe sahiptir. Ancak yulaf alınırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden en önemlisi; yulafın diğer tahıllarla birlikte işleme girmemiş olmasıdır. Tescilli belgeli yulafı tercih etmek beslenme problemlerinin önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu