Diyet

Türk Kahvesi İçmek Zayıflatır Mı?

Türk mutfağının önemli bir kültürü olan, tarih boyunca insanlığa da sunulmuş çok önemli bir ürün olan Türk kahvesi uygulanan pişirme teknikleriyle birlikte çok lezzetli ve sağlıklı bir kahvedir. Ülkemizin her noktasında, çeşitli sunum yöntemleriyle tüketicilerine fazlasıyla lezzet verir.

Türk kahvesi, Arabica tohumlarının öğütülmesi ile tüketilirken sağlık açısından vücuda da birçok yarar sağlar. Kullanılan pişirme yöntemi ve günlük tüketim miktarı hala tartışma konusu olmakla birlikte hastalıklar üzerinde dahil olumlu ve olumsuz yönleri araştırılmaktadır. Bunların yanında merak edilen diğer bir soru da Türk kahvesi zayıflatır mı sorusudur?

Kahvenin Yararları Nelerdir?

Türk geleneğinin önemli bir parçası olan Türk kahvesi, diğer siyah kahvelere nispeten damla filtreli değil öğütülmüş olarak tüketilir. İnceltilmiş, toz haline getirilmiş kahve ise kısık ateşte yavaş yavaş hazırlanır ve pişmiş olarak tüketilir. Bu yöntem sayesinde sıvıdaki aktif biyolojik bileşen miktarı artar ve diğer kahvelere oranla yüksek konsantrasyonda kafein tüketilmesini sağlar. Kahvenin önemli bileşenlerinden biri olan kafeinin, günde bir porsiyon (200 mg) tüketiminin anksiyete, depresyon, tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson hastalıkları olumlu yönde ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Ayrıca uyku süresi ve kalitesi üzerine de pozitif etki ettiği ifade edilmektedir.

Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmemektedir. Vücut uyanık ve aktif olduğu müddetçe, beyinde adenozin denilen bir madde birikir. Ne kadar çok birikirse kişi de kendini o kadar yorgun hisseder. Ancak içerdiği kafein, dolaşıma geçtiğinde adenozin etkisini gösteremez ve kişi kendini daha enerjik ve zinde hisseder. Ayrıca kalp atım hızını arttırarak metabolizmayı hızlandıran Türk kahvesi, yağ ve şeker yakımınıda arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Tük Kahvesi Nasıl Tüketildiğinde Zayıflatır?

Yağ ve şeker metabolizması üzerinde yıkıcı etkiye sahip olan Türk kahvesini, şekersiz tüketmek bu süreci daha kaliteli hale getirir. Türk kahvesi kalorisi oldukça düşüktür. Sabahları aç karnına ve şekersiz tüketilmesinin, kilo verilme sürecinde önemli bir etki yarattığı belirtilmektedir. Kahve tüketilirken eş zamanlı su tüketimi de önerilmektedir.

İçilen kahve ile yağ yakımı sürecindeki hızlanma artar. Yağların yakılmasıyla ortamda yağ asitleri ve su miktarı artır. Kaliteli bir diüretik etkiye sahip olan kahve ile de vücuttan atılan su miktarı artar. Bedende istenilenden fazla su kaybı ise metabolizmada yavaşlamaya ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarına (hazımsızlık, kabızlık vb.) neden olur. Bundan dolayı içilen su, vücudun su dengesini sağlaması yönüyle oldukça önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu