Rüya Tabirleri

Rüya Nedir? Rüya Tabiri Ne Demektir?

İnsan vücudunu dinlendirmek için yaptığı en önemli aktivite uyumaktır. Uyku esnasında rüya denilen birtakım görüntüler ve sesler bütünü ile karşı karşıya kalınmaktadır. Her ne kadar vücut işlevleri dursa da beyin çalışmaya devam eder. Rüyalar da bilinçaltı durumların ortaya çıkışı olarak tanımlanmaktadır. Rüya nedir sorusuna tam olarak verilebilecek cevap bu olsa da henüz daha rüyaların neden meydana geldiğine dair tam bir açıklama bulunmamaktadır.

Rüyaların farklı çeşitleri bulunmaktadır.

  • Bilinçli Rüya
  • Gerçek Rüyalar
  • Basit Rüyalar
  • Güzel Rüyalar
  • Tekrarlayan Rüyalar
  • Rüya İçinde Rüya
  • Kabuslar

Her ne kadar farklı olsa da rüyaların temeli bilinçaltına dayanmaktadır. Her ne kadar tanımlanması mümkün olmasa da en bilinen neden olarak bilinçaltı gösterilmektedir.

neden rüya görülür

Rüya Tabiri Nedir?
Rüya yorumlama ya da rüya tabiri nedir konusu da insanlık tarihi ile birlikte merak edilen konular arasında yer almaktadır. Rüya tabiri için rüyaların amaçlı rüya ya da haberci rüya grubuna girmesi gerekmektedir. Bu rüya türleri arasına giren rüyaların durumuna ve rüya sahibi kişilerin şartlarına göre tabir yani yorum yapılabilmektedir.

Birçok kişi gördüğü rüyaların ne anlama geldiğini merak ederek araştırmaya başlar. Ancak burada bilinmesi gereken ilk husus rüyanın türüdür. Bunun için ise uzman kişilerden destek almak gerekmektedir. Her ne kadar kaynaklar oldukça fazla olsa da yine de uzman görüşü almakta fayda vardır.

İslam Dininde Rüya
Hemen her din için rüya oldukça büyük öneme sahiptir. Ancak İslam dini bu konuya önemli bir yer ayırmaktadır. İslam dinine göre rüya 3 gruba ayrılmaktadır.

  • Rahmani
  • Şeytani
  • Nefsani

Bu üç grubun dışında görülen rüyalar genellikle bilinçaltı olarak yorumlanmaktadır. Hz. Peygamber rüyalara önem vermektedir. Sabah namazından sonra cemaat içerisinde rüyalarına tabir ettiği kimselerin olduğu rivayet edilmektedir. Bazı zamanlarda ise Hz. Ebubekir tarafından tabir işlemlerinin yapıldığı da bildirilmektedir.

İslam dini için önemli bir konu olduğu ise Kur’an ayetlerinden anlaşılmaktadır. H. Yusuf’un rüyasına yer verilen ayetler ile riyanın önemi ve ehemmiyeti ortaya konmaktadır. Bu noktada yapılan çalışmalar da bunu göstermektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu