Sağlık

Koronavirüse Karşı Bağışıklığınızı Vitaminlerle Güçlendirin!

Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminizi vitaminlerle güçlendirebilirsiniz! Her hastalıkta olduğu gibi koronavirüste de vitaminler çok büyük bir öneme sahip. Koronavirüse yakalanmadan önce vitamin ve minerallerimizi önerilen düzeyde tutmalıyız. Bunun için bol bol meyve sebze tüketmeli sağlık besinler almalıyız. Bazı durumlarda besinler yoluyla vitamin mineral alamayabiliyoruz. Yeterince vitamin mineral alamadığımız zamanlarda takviye edici gıdalar kullanarak değerlerimizi yükseltebiliriz. Koronavirüse karşı en etkili vitaminlerden biri D vitaminidir. D vitamini dışında c vitamini ve çinkoda çok fazla kullanılmaktadır.

D Vitamini Koronavirüse Karşı Etkili Mi?

D vitaminin koronavirüse karşı etkinliği bir çok tıp dergisi ile açıklanmıştır. Örnek verirsek Amerikan Tıp Dergisine göre D vitamini eksikliği olan hastaların D vitamini eksikliği olmayan hastalar göre ölme ihtimali daha yüksek! Hatta yapılan araştırmada verilen sayı 3,8 kat daha fazla. Yani eğer D vitamini değeriniz çok düşükse koronavirüste ölümcül ihtimaller yaşamanız 3,8 kat daha fazladır. Yine aynı Amerikan Dergisine göre D vitamini değeri çok düşük olanlar D vitamini değer yüksek olanlara göre hastalığa yakalanma ihtimali daha fazla. Kontrol grubunda yapılan araştırmaya göre bulaşma ihtimali 1,77 kat daha fazla bulunmuş.

koronadan koruyan yiyecekler

Biz bu araştırmaların yalancısıyız, inanıp güvenmek lazım. Sizin için en önemli önerimiz en yakın sağlık ocağına gidip D vitamini değerini öğrenmenizdir. D vitamini değerini öğrendikten sonra eğer düşükse doktor kontrolünde D vitamini takviye edici gıdalarından kullanabilirsiniz. Ancak D vitamini kullanırken dikkatli olunca çünkü yağda eriyen ve depolanan bir vitamindir eğer yükselirse zehirlenme, böbrek taşı gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin C Vitamini Şart

C vitamini bağışıklık denince akla gelecek ilk vitaminlerden biridir. Sadece koronavirüse karşı değil kışın geçirebileceğiniz her hastalığa karşı etkilidir. Hatta bu yüzden c vitamini genelde kış meyveleri içerisinde bulunur. Başlıca portakal, greyfurt, mandalina içerisinde bulunur. Bunların dışında pek bilinmese de biber, kuşburnu, ananas gibi meyvelerin içinde de yer alır.

Meyvenin dışında takviye edici gıda olarak da satılmaktadır. Yetişkinler için 1000 mg C vitamini tabletler satılır. Doktor kontrolünde kış boyu C vitamini kullanabilirsiniz. Bu sayede sadece Covid-19 için değil kışın yakalanacağınız grip içinde koruma sağlarsınız.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu