Kadın

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin

Son yıllarda çalışan annelere birçok sosyal hak verilmiş olup, bunlardan biriside doğum sonrası ücretsiz izin verilmesidir. Yazımızın devamında yer alan doğumdan sonra ücretsiz izin konusu, detaylarıyla işlenmiştir.

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin
Çalışan kadınlar, doğum yapmaları neticesinde ücretsiz izin hakkına sahip olmaktadırlar. Birçok kadın doğumdan sonra ücretsiz izin sürelerini yetersiz bulmakla birlikte, yarıya yakını yaklaşık olarak 6 ay ücretsiz izin kullanıyor.

Haftada 1 Tam Gün Süt İzni Olarak Verilmeli
Kamuda çalışan ve yeni doğum yapmış 900 kadınla yapılan ankette, yeni doğum yapmış kadınlar haftada en az 1 tam günü, süt izni olarak kullanmak istiyorlar. Ankete katılan annelerin %15’lik bir kısmı ise, doğum sonrası verilen ücretsiz izin süresi olan 6 aylık izni yetersiz bulduklarını söylüyorlar.

6 aylık yasal süreyi yetersiz bulan kadınlar, bebeğin 1 yaşını doldurana kadar ücretsiz izin hakkı verilmesi gerektiğini savunuyorlar. Yapılan anket sonucuna göre ortaya çıkan tabloda ilgi çeken bir detay ise, çalışan kadınlardan %37’si, doğum sonrası ücretsiz izin haklarını kullanmak istemiyorlar.

doğumdan sonra ücretsiz izin alınabilir mi

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Nasıl Kullanılır?
Çalışan kadının doğum yaptıktan sonra kullanacağı ücretsiz izin kapsamında anne, isteğine göre 6 ay ücretsiz izin kullanabilmektedir. Bunun için yapması gereken, doğum yaptığını kanıtlayan belgeler ile birlikte, yazacağı bir dilekçeyi ilgili kuruma vermesi gerekmektedir.

Doğum yapan ücretsiz kadına verilecek aylıksız izin konusunda, yasalar kurum yöneticilerine takdir hakkı bırakmamaktadır. Yani annenin talep ettiği sürede, 24 aylık zaman aşımına uğramadan 6 aylık ücretsiz izin kullanma hakkı vardır.

Ölü Doğumlarda Ücretsiz İzin Hakkı Var mı?
Doğum sonrası ücretsiz izin konusu hakkında en sık sorulan sorulardan birisi de, ölü doğumlarda ücretsiz izin hakkı var mı? Sorusu olmaktadır.
Gebeliğin ölü doğumla sonuçlanması durumunda, kadının ücretsiz izin hakkı söz konusu değildir. Ancak ölü gebelik neticesinde ortaya çıkacak fiziki ve psikolojik rahatsızlıklar nedeni ile çalışamaz raporu olan kadınlar, sağlık raporunda belirtilen süre dolana kadar, normal bir şekilde istirahat edebilmektedirler.

Bunun dışında çalıştığı kurum yetkilisi, erkeğe de eşinin ölü doğum yapması sebebiyle, birkaç günlük izin verme ihtimali bulunmaktadır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu