Kadın

Hamileyken Antibiyotik Kullanılır Mı ?

Kronik hastalıkların sürekli olarak artması ve ilaç kullanımının zorunlu haline gelmesi ile antibiyotikler ortaya çıkmıştır. İnsanlar antibiyotiklerin tehlikeli olduğunu düşünür ancak hamilelik sırasında alınan tüm ilaçlar tehlikeli değildir. Enfeksiyon hastalıkları gibi birçok durumda, annenin ve bebeğin sağlığı için ilaçlara ihtiyaç duyulur. Örneğin hamilelerde görülen bir idrar yolu enfeksiyonu vakası, bebek için antibiyotiklerin olumsuz etkilerinden çok daha zararlı bir durum ortaya çıkarır. Bu nedenle doğru ilaç ile hiçbir zarar olmadan tedavi edilebilir.

Doğum problemlerinin yaklaşık %3’ü, özellikle bebeğin oluştuğu ilk 3 ayda hamilelik sırasında ilaçların yanlış kullanımından kaynaklanır. Antibiyotiklerin ortaya çıkışı, insanlığın en büyük devrimlerinden biri olarak nitelendirilebilir. Yüzyıllar boyunca milyonlarca insanı öldüren hastalıklar, çoğu durumda 7 veya 10 günlük tablet yapımında oluşan bir tedavi ile kolaylıkla kontrol altına alınmıştır. Bu da antibiyotikler ile mümkün hale geldi. Antibiyotiklerle ilgili sorun, kullanımı gelişigüzel veya tedbirsiz yapıldığında ortaya çıkar. Mutlaka antibiyotikler doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Hamilelikte herhangi bir zamanda güvenle kullanılabilecek antibiyotikler vardır, ancak bebeğe zararlı olduğu kanıtlanmış olanlar da bulunur. Gerekli kurallara uyulması durumunda hastalıkların sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırılması mümkün olur.

Tıpkı diğer ilaçlar gibi, antibiyotiklere de bebeğe üzerindeki potansiyel risklerine göre bir sınıflandırma verilir. İlaçların gebelikle ilgili güvenliğini sınıflandırmanın en yaygın yolu, alfebetik olarak yapılır. A sınıfı antibiyotikler hamileliklerin ilk 3 ayı boyunca herhangi bir sorun çıkarmaz ve kullanımı güvenlidir. B sınıfı antibiyotiklerde aynı şekilde bir sorun oluşturmaz. C sınıfı antibiyotikler için detaylı araştırma yapılması gerekir. Bu nedenle doktorlar bu ilaçları araştırma yapmadan vermez. D sınıfı antibiyotikler ise bebeğe zarar verebilir. Zorunda kalınmadığı sürece bu ilaçlar verilmez. X sınıfı antibiyotikler ise hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. A ve B kategorilerine giren ilaçların hamilelikte yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasında bulunur. Antibiyotiklerde ise A kategorisinde sınıflandırılan ilaçlar yoktur. Gebelerde kullanılan antibiyotikler B kategorisindedir ancak bu ilaçların bebekte sorun yaratması beklenmediğinden bu bir sorun değildir. Doktora danışmadan bu tür ilaçlar asla kullanılmamalıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu