Diyet

Glutensiz Diyetin Püf Noktaları

Halk arasında bilinen adı ile çölyak hastalarının tercih ettiği beslenme şekli olan Glutensiz beslenme birçok diyet programına da konu olmuştur. Sağlıklı beslenmeye de eşdeğer olarak bulunan glütensiz beslenme çölyak hastaları için ömür boyu şeklinde devem etmektedir. Hem bu hastaların sağlıklı beslenmesi hem de diyet yapmak isteyen kişiler için sağlıklı kilo verme yöntemi olarak Glutensiz diyet hakkında bilinmesi gerekenler yazının devamında bulunmaktadır. Özellikle Gluten içermeyen gıdaların bilinmesinin de diyette önemi büyüktür.

Marketlerde, fırınlarda rahatlıkla bulunması mümkün olan glütensiz ekmek dışında glütensiz birçok üründe vardır. Bu anlamda beslenme şeklinizi glütensiz hele getirecekseniz bu durum rahatlıkla olabilir. Çünkü hem çölyak hastalarının arayışı hem de sağlıklı beslenmek isteyen kişiler artışı glutensiz ürünlerin kolay ve hızlı bulunmasına yol açtı.

Glutesiz Olan Gıdalar

Geniş çaplı araştırma yapıldığında çölyak hastaları içinde market alışverişi kolay olmaktadır. glütensiz diyet yapmak isteyen kişilerde bu bilgilere sahip olarak alışverişte bulunması gerekir. Yalnızca sürekli olarak yapılan glütensiz beslenme ile sağlıklı zayıflama gerçekleşir. Çünkü bütün glütensiz ürünler kişinin diyetini koruyacak nitelikte olmaktadır.

gluten ndir

Glutensiz olan gıdalar olarak baktığımızda;

  • Tüm sebzeler ve tüm meyveler
  • Armanat, pirinç, kinoa, teff, karabuğday, darı
  • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı
  • Süt, yoğurt, yumurta
  • Fındık, antep fıstığı
  • Et, balık, tavuk ( un ve nuggeet içermemelidir.)
  • Fasulye, yeşil ve kırmızı mercimek, bezelye

Bunun gibi sağlıklı ve glütensiz beslenme ile sorunsuz ve sağlıklı kilo vermek mümkündür. Ekmekten vazgeçemeyenler kontrollü olarak glütensiz unlardan elde edilen ekmeklerden tüketebilir. Doğru ve dengeli olarak beslendiğinde sağlıklı şekilde 1 ayda 5 kilo vermek mümkündür. Bu yüzden glütensiz beslenmeyi atlamamak ve diyete ek olarak mutlaka günlük yürüyüşlerde bulunmak gerekmektedir.

Hesaplı şekilde yapılan beslenme ile glütenden alınmayan vitaminler farklı bir glıuten içermeyen gıdadan alınabilmektedir. Bunun için birbirini dengeleyen birçok gluıtensiz gıda bulunmaktadır. Özellikle şekerli ürün yemek için marketlerde glütensiz paketli ürünlerde görülmektedir. Her ihtimale karşı glüten kontrolü yaparak beslenmenin önemi daha büyüktür. Son olarak glütensiz beslenme kişilerde yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu