Sağlık

Ergenlik Dönemi ve Ergenlik Sivilceleri

İnsan hayatının belki de en buhranlı ve en çok değişimin olduğu dönemine ergenlik dönemi denebilir. Bu dönemi erkeklerde 14-18 kızlarda ise 11-15 yaşa aralıkları olarak özetleyebiliriz. Bu dönemde insan vücudunda ve psikolojisinde üst düzey değişiklikler olması nedeniyle çeşitli problemlerle karşılaşılmadır. Problemlerin başında da ergenlik sivilceleri gelmektedir. Peki, Ergenlik sivilcesi tam anlamıyla nedir?

Ergenlik Sivilcesi Nedir? Neler İyi Gelir?
Akne; sivilce veya ergenlik sivilcesi olarak da tanımlanabilir. Özellikle yüzde, omuzlar ve sırtın üst kısmında sıklıkla görülmektedir. Ergenlik sivilceleri o dönemi yaşayan insanların %90 ında görülebilen gayet normal sivilcelerdir.

Ergenlik sürecinde çıkması normal olmakla birlikte çok veya azlığı, ne kadar süreceği insanın beslenme şekline ve hayat tarzına bağlıdır. Sivilce konusunda en önemli etkenlerden ilki yoğun stres altında kalmak daha sonra ise beslenme biçimidir.

Ergenlik döneminde yaşanılan değişimin üzerine bir de okul ve sınav stresi bindiğinde iş çığırından çıkmaktadır. Beslenme konusunda ise aşırı yağlı ve düzensiz beslenme en önemli etkendir. Ergenlik döneminin en göze batan problemlerinden biri olan ve bazen ciltte kalıcı izlere sebebiyet veren bu sivilceler insan psikolojisini de bozabiliyor.

ergenlik sivilceleri nasıl geçer

Sivilce, çoğunlukla ergen bireylerde sık olmak üzere her yaşta ve cinste görülebilen, vücutta bulunan yağ bezlerinin ve kıl köklerinin işlevini düzgün yerine getirememesi sonucu, vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan bir durumdur. Sivilce hangi vücut bölgesinde olursa olsun iyileşme sürecinde iz bırakma meyillidir. Yanlış tedavi yöntemleri ve sivilce sıkmalar iz kalma oranını daha da artırmaktadır.

Ergenlik Sivilcesine Neler İyi Gelir?
Ergenlik dönemini ve sivilce nedenlerini tanımladıktan sonra bu sivilcelere nasıl çözüm bulacağız konusuna gelelim. Sorunu çözmekte en basit yol neden olan olayları ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle ergenlik döneminde stres ve kaygıyı minimum seviyeye çekmeyi denemeli gerekirse bu konuda destek alınmalıdır. Beslenme konusu ise ergenlik sivilcelerinin temel sebebidir. Bu dönemde fast food ürünleri, gazlı içecekler ve yağlı besinlerden uzak durulmalı veya minimum seviyede tüketilmelidir. Bol su tüketmek hayatımızın her alanında önemli olduğu gibi bu dönemde de çok önemlidir. Tüm bunlara dikkat edildiği halde de ergenlik sivilceleri çıkmaya ve sizin özgüveninizi alt üst etmeye devam edebilecektir.

Sivilce tedavisi mümkün olan bir durumdur; ancak her sivilce için aynı tedavi uygun değildir. Bu sebeple sivilce tedavisinin dermatolog tarafından izlenmesi en doğru olandır. Hafif sivilcelerde cildin aşırı yağlanmasını önleyici ve bakteri üremesini engelleyici vücut ürünleri kullanılması çoğu kez yeterlidir. Ancak ileri seviye sivilcelerde mutlaka doktora gidilmelidir.

Sivilce tedavisi için sıklıkla kremler ve cilt bakım ürünleri kullanılır. Ancak daha ağır vakalarda hap ile tedavi de mümkündür. hap kullanımı halinde yan etkiler fazla olacağı için en son seçenektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu