Kadın

Çalışan Anne Süt İzni Ne Kadar?

Doğum yapan annelerin bebeklerini emzirmesi için süt izni verilmektedir. Kamu ya da özel sektörde çalışan anneler bu izinden yararlanacaktır.

Süt İzni Nedir?
Süt izni anne olmaya bağlı olarak kazanılan haklardan biridir. Doğum yapan anne eğer ücretsiz izin kullanmaz ve çalışma hayatına geri dönerse süt izni kullanabilecektir. Böylece kesintisiz mesai yapmak yerine bebeğin emzirmek için gün içinde izin kullanabilecektir. Ancak bunun için bebeğin hayatta olması şarttır.

Süt İzni Süresi Ne Kadardır?
Süt izni bebeklerin emmeye devam ettiği süreler için verilen bir izindir. Kamu ve özel sektörde süt izni süreleri farklılık gösterir. Kadın memurun doğumdan sonraki ilk 6 ay için günde 3 saat, ikinci altı ay içinse günde 1,5 saat süt izni hakkı vardır. 1 yıldan sonrası için süt izni yoktur. Çoğul doğum yapan annelerde de süre aynıdır. Çalışan anneler bu izni günlük olarak kullanıp işten erken çıkabileceği gibi, haftalık süt izinlerini birleştirerek 1-2 gün izin şeklinde de kullanabilecektir.

İş Kanuna göre çalışan kadın işçinin ise günde 1,5 saat süt izni süresi vardır. Yine bu izinler işten erken çıkma ya da fazla hafta tatili yapma şeklinde kullanılabilecektir. İznin nasıl kullanılacağı konusunda karar yetkisi anneye aittir. Amiri ya da işvereni buna uymak zorundadır. Süt izninin toplu olarak kullanılmasında yasal olarak bir engel yoktur.

çalışan anne süt izinleri

Süt İzni ve Yarım Gün Çalışma Hakkı
Analık izni bittikten sonra süt izni kullanılmaya başlayacaktır. Yarım gün izin hakkını kullanmak isteyen anneler, süt izni kullanamayacaktır. Bu iki hak birlikte kullanılamaz. Doğum izni biten çalışan yarım gün çalışma hakkını mı yoksa süt iznini mi kullanacağını çalıştığı yere bildirmelidir.

Anneler eğer isterse süt izni kullanmak yerine yarım gün çalışma hakkını kullanabilir. Kadın memur birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle yarım gün çalışabilir. Çoğul doğumlarda süre 1 ay arttırılacaktır. Süt izni kullanan kişi bu izni yarım bırakarak yarım çalışma hakkını kullanabilir.

Süt izni halinde anne maaşını tam olarak almaya devam edecektir. Ancak yarım gün izin hakkını kullanırsa mali haklarını yarım olarak alabilecektir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu