Sağlık

Bel Fıtığı Ameliyatsız Geçer Mi ?

Fıtık, çarpmayı disk duvarına şiddetli bir şekilde iterek yırtılmasına yani fıtıklaşmasına neden olduğu düşme veya çarpışma gibi bir yaralanmadan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra daha yaygın olarak, zamanla bir disk duvarının zayıfladığı durumlarda, burulma hareketi, kötü eğilme duruşu veya uygun olmayan kaldırma fıtık yaşanmasına sebep olmaktadır. Özellikle bel fıtıkları kişileri çok fazla etkiler. Çok şiddetli bir bel fıtığı yaşanmıyorsa ameliyata ihtiyaç duymadan iyileşmesi mümkün olur. Bunun temel nedeni vücudun kendini onarmasıdır.

Ameliyatsız bir şekilde iyileşmek için en iyi yöntemlerden biri egzersiz olur. Fizyoterapistler ilk olarak kas spazmını hafifletmek için germe tekniklerini kullanır ve sonra eklemleri hareket ettirmek için elleri ile tedavi eder. Bu tedavi hareketi serbest bırakmak ve vücudun doğal iyileşme mekanizmalarının çalışmasına izin vermek için önem taşır. Fıtıklaşmış bir disk sadece omurga ile ilgili değildir. Vücudun bir kısmı düzgün hareket etmiyorsa, bu belirli hareketlerin ve dolayısıyla ek kuvvetlerin arkadan geçtiği anlamına gelebilir. Kalçalar hareket etmiyorsa, normalde kalça ve alt sırt hareketinin bir kombinasyonu olan burulma hareketi öncelikle sırttan geçebilir. Bu durum disklere aşırı kuvvet uygular ve fıtık yapabilir. Fıtığın tespit edilmesi ve çözülmesi için iyi bir araştırma yapmak önem taşır.

Omurgada tekrar hareket kazanıldığında ve yapısal dengesizlikler ortadan kaybolduğunda kasları güçlendirmek için basit egzersizler omurgayı desteklemeye ve disk üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bu, vücudun kendini iyileştirmesi ve yaralı diski onarması için bir ortam yaratır. Egzersiz gibi aktiviteler işe yaramadığında fıtıklaşmış bir diski tedavi etmek için cerrahi son çaredir. Ağrı çok şiddetli veya sinir ağrısı bacakta zayıflığa neden oluyorsa diskin sinire baskı yapan kısmını çıkarmak için ameliyat yapılabilir. Ameliyat bacak ağrısını anında giderebilir, ancak riskleri olduğundan rutin olarak uygulanmaz ve bası, omurgada hareketsizlik ve zayıflığın altta yatan nedenlerini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, bir hasta fıtıklaşmış bir disk için ameliyat olduğunda tam rehabilitasyona sahip olmak çok önemlidir. Çoğu insan fıtıklaşmış bir diskten tamamen iyileşir ve kişilerin kayıtlı bir profesyonelden doğru tavsiyeyi alması önemlidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu