Çocuk

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık bebek gelişimi sürecine baktığımızda, bu ay içerisinde fiziksel gelişimlerinin daha az, zihinsel gelişimlerinin ise, daha fazla ilerlediğini görebiliriz. Zihinsel gelişimin daha hızlı ilerlemiş olduğu 8. Ayda, bebeğin anne sütüne daha fazla ihtiyacı olduğu unutulmamalı ve sıklıkla anne sütü ile beslenmelidir.

8 Aylık Bebek Gelişimi
8 Aylık Bebeğin Boyu Ve Kilosu
8 aylık erkek bebeklerin kilosu 8.8 kilo, kız bebeklerin kilosu ise yaklaşık olarak 8 kilo olmalıdır. Erkek bebeklerin boyu 70 santim iken, kız bebeklerde ise bu ortalama 68.5 santimdir. 8 aylık bebeklerin baş çevresi ise ortalama, 44 santim civarında olmalıdır.

8 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerin gelişimi, önceki aylara göre biraz daha yavaş olabilir. Genellikle yarım kilodan daha az kilo alırlar ve boyları da, yaklaşık olarak 1 santim kadar artar. Fiziksel gelişimleri bu şekilde yavaş iken, zihinsel gelişim bu ayda daha hızlı ilerlemektedir.

8 aylık gelişimi

8 Aylık Bebeğin İşitme Ve Görme Yetisi
8 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerin görme ve işitme yetileri, neredeyse bir yetişkine yakın oranda gelişmiş olur. Görüp duyduğu şeylere karşı daha fazla dikkat kesilen bebek, derinlik algısını da önemli ölçüde kazanmıştır. Ayrıca duyduğu ses ve gördüğü görüntülerin mesafelerini de, daha iyi idrak edebilirler.

8 Aylık Bebeklerin Zihinsel Gelişimi
Bu ayda bebek kendisine seslenildiğinde, nelerin ifade edildiğini daha iyi anlayabilir. Aynı zamanda karşısındaki kişinin hareketlerinden de, ifade etmek istediği şeylere karşı daha isabetli tahminler yapabilmektedir. Bu ay da artık birleşik heceleri daha rahat söylemeye başlayan bebekler, evcil hayvanlarla oynama isteğine de daha fazla sahip olurlar.

8 Aylık Bebek Neler Yapar?

  • 8 aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler artık, dik bir şekilde durarak etrafını seyredebilirler.
  • Kaybettiği bir oyuncağı arayarak onu bulabilir.
  • Ulaşamayacağı uzaklıktaki nesnelere yetişmeye çalışabilir.
  • Artık bir yerden tutunarak, ayağa kalkabilir.
  • Mobilyalara ve farklı nesnelere tutunarak, yavaş yavaş ilerleyebilir.
  • birisi giderken ona hoşça kal tarzında el sallayarak, veda edebilir.
  • Elinde bulunan bir cismi, bilerek yere bırakabilir.
  • Yüksek sesler çıkararak, birilerinin dikkatini çekmeye çalışabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu