Çocuk

Süt Dişleri Ne Zaman Düşer?

Çocukların süt dişlerinin dökülmesi en erken 5 yaşından itibaren başlar ve yaklaşık 12 yaşına kadar devam eder.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?
Bebekler 6 aylıktan itibaren süt dişlerini çıkarmaya başlar. 2.5 yaşına kadar tüm dişler çıkmış olur. Bebeklerin önce alt ön iki dişi çıkar, sonra ise üst ön iki diş çıkarken. Devamında ise ortadan azılara doğru dişler tek tek kendisini gösterir. Ancak köpek dişleri diğer dişlerden daha sonra çıkacaktır. Bu durumda ailelerin endişe etmemesi gerekir.

Çocukluk döneminde toplam 20 adet dişe sahip olunacaktır. Bu dişler sayesinde çocuklar ek gıdaya başlayacak ve sonrasında her insan gibi yemek yemeyi, çiğnemeyi, ısırmayı öğreneceklerdir. Çocukların dişlerinde oluşan çürük, kırık gibi durumlarda çocuk diş hekimi uzmanlık alanı olan pedodonti alanında doktoralara başvurmak gerekir.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülmeye Başlar?
Süt dişleri kalıcı değildir ve 5-6 yaşlarında dökülmeye başlar. Çocuklar genellikle okul çağında 7 yaş civarında süt dişlerini dökmeye başlar. Ancak 5 yaşından itibaren bu sürecin başlaması normaldir. Özellikle kız çocuklarında dişeme dönemi daha erken başlayabilir.

Bu süre bebeğin en son dişinin çıkardığı sürenin üzerinden 3 yıl geçmesi olarak hesaplanır. Örneğin bir çocuk en son dişini 3 yaşında çıkarmışsa, dişeme dönemi 3 yıl geçtikten sonra yani 6 yaşında başlayacaktır. Yani dişleri erken çıkan çocuklar, süt dişlerini de erken dökecektir.

Bebeklerin süt dişlerinin ilk kez çıktığı sıralama dökülmesi esnasında da geçerlidir. İlk çıkan diş ilk düşecektir. Son çıkan ise en son düşecektir. Çocuklarda süt dişleri düşme sıralaması alt ve üst damakta şu şekildedir:

  • Genelde ön kesiciler ilk düşen dişlerdir. Üst damaktaki ortadaki 2 iri diştir. Çocuk 5 – 6 yaşına geldiğinde düşerler.
  • Yan kesici dişler ise ön kesicilerden sonra düşer. Genellikle 6 -6,5 yaş aralığında düşer.
  • Köpek dişleri ve ilk azı dişleri ise zaman zaman yer değiştirebilir. Çoğunlukla ilk azılar köpek dişlerinden önce düşer. Bu dişler 9 buçuk yaşından itibaren dökülecektir.
  • Son olarak ise arka azı dişleri dökülür. Bu dişler de 10- 11 yaşından itibaren dökülür. Ancak bu süreç 12 yaşına kadar uzayabilir.
  • Her bir diş türü önce alt damakta sonra ise üst damakta düşecektir.

Süt Dişleri Nasıl Dökülür?
Süt dişleri daha dökülmeye başlamadan önce damakta yeni diş oluşmuş ve yerine doğru hareket etmeye başlamıştır. İşte bu yeni dişin damaktan yaptığı baskı ile süt dişi kökünü boşlamaya başlar ve sallanır. Süt dişi kendisi düşebilir ya da bazen yutmamak için el ile alınabilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu