Sağlık

Sivilce İzlerine Ne iyi Gelir?

Genellikle sivilce olarak bilinen akne, çok sıklıkla görülen bir nevi deri hastalığıdır. Sivilceler, deride yağ salgılayan kanalların tıkanması ile meydana gelir. Genç yaşlarda ve erişkinlerde daha sık görülen bu durum, ciddi bir sağlık problemi olmasa da cilt yüzeyinde kalıcı izlere yol açabilir. Özellikle ergenlik döneminde görülen önemli kozmetik problemlerden biridir. Genellikle cilt üzerinde, yüz, omuz, sırt ve göğüs bölgesinde bulunan sivilceler, çoğunlukla ergenlik çağında çıkmaya başlar ve bazen 30’lu yaşların sonuna kadar görülebilir.

Yanlış tedavi yöntemleri veya sivilce sıkmalar nedeniyle ciltte sivilce izleri meydana gelebilmektedir. Sivilce izlerini geçirmek için her evde kolaylıkla bulunabilecek doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus; eğer ciddi sivilce problemleri yaşıyorsanız, hassas bir cilde sahipseniz önce mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bu konuda bir dermatolog yardımıyla uygun bir tedavi yöntemi uygulayarak sivilce izlerinden kurtulmak daha mantıklıdır.

Patates ve Nişasta Etkisi
Patates, içinde bulunan yoğun nişasta sayesinde sivilce izleri için önemli bir doğal ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle patatesin içinde bulunan nişastaya kolay ulaşabilmek için patatesi rendelemek yeterli ve sonrasında rendelenmiş patatesin bir süzgeç veya bez yardımıyla suyunu çıkarmak gerekiyor. Elde edilen bu bol nişastalı suyu sivilce izi olan bölgeye uygulayıp yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonunda yüzünüzü suyla temizleyin. Bu uygulamayı her gün 2 hafta boyunca yaptığınızda sivilce izlerinde azalma olduğunu fark edeceksiniz.

sivilce izi tedavisi var mı

Elma Sirkesi
Sivilce izlerine ne iyi gelir sorusunun cevabından biri de piyasada satılan birçok cilt bakım ürününün de muhteviyatında bulunan elma sirkesidir. Derinin ihtiyacı olan mineralleri yönünden oldukça zengin. Gece yatmadan önce bir pamuk yardımıyla elma sirkesini sivilce izlerinin bulunduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Limon ve Asidik Yapısı
Sivilce üzerine uygulandığında sivilceleri kurutmasıyla bilinen limon, sivilce izlerini geçirme konusunda da epey faydalı olduğu görülmüş ve tavsiye edilmiştir. Yarım limonu bir kaba sıkın ve bir parça pamuk batırarak sivilce izlerinin üzerine sürebilirsiniz. Yalnız limon konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; limonun yapısı asidik olması nedeniyle cildinizi tahriş edebilir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu