Sağlık

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hem kadın hem de erkeklerin muzdarip olduğu saç dökülmesi pek çok sebepten kaynaklanırken çözümü mümkündür.

Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç dökülmesi aslında olağan bir süreçtir. Zayıflayan ve yıpranan saçlar dökülür ve yerlerine yeni güçlü saçlar gelir. Tüm saçların yüzde 10’unun bu şekilde dökülmesi normaldir. Ancak dökülmeler yüzde 10’u geçiyorsa artık saç dökülmesinden bahsedilebilir. Saç dökülmesi sebepleri şunlardır:

  • Saçlar sürekli toplanıyorsa ya da kapalı duruyorsa saç kökleri hava almadığı için dökülmeler normaldir.
  • Saç dökülmeleri genellikle genetik faktörden kaynaklanır.
  • Sonradan eklenen dış faktörlerden de kaynaklanması mümkündür. örneğin geçici hastalıklar, enfeksiyon, bağırsak paraziti gibi hastalıklar yan etki olarak saç dökülmesine neden olur.
  • Günümüzde stres de saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biridir.
  • B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği gibi vitamin eksiklikleri saç dökülmesini tetikleyecektir.
  • Erkek genetiği saç dökülmesi için daha uygundur ve ergenlik sonrası dökülmeler normaldir. İlerleye yaşlarda kellik sıklıkla görülür.
  • Kadınlarda saç dökülmesi yaşa bağlı olarak artar. Ancak bunun dışında tiroit hormonlarında dengesizlik, doğum, emzirme, menopoz, doğum kontrol hapları gibi sebepler de saç dökülmesine neden olur.

saç dökülmesi tedavisi

Saç Dökülmesi Nasıl Biter?
Yoğun bir saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz olağan süreçlerden geçiyorsanız doktora gitmenize gerek yoktur. Örneğin genetiğinizde kellik varsa ya da emzirme sürecindeyseniz saç dökülmesi normaldir. Bu durumlarda bitkisel yöntemlerle saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saç bakım ürünleri ile saçınızın kalitesini korumasına yardımcı olursunuz. Ancak dökülme artarsa doktora başvurmakta fayda vardır.

Uzman doktora başvurulması halinde dökülmeyi önleyen özel şampuanlar, saç bakım ürünleri ve ilaçlar önerilebilir. Her hastanın durumuna göre bu tedavi yöntemleri farklılık gösterecektir. Tedavi ile zayıf saçlar güçlenir, ince teller kalınlaşır.

Saç mezoterapisi denilen yöntem kullanılarak saç derisi beslenir. Mikro iğnelerle saç derisine vitamin enjekte edilir. Daha sora masaj yapılarak bu vitaminler iyice yedirilir. Böylece saçların kökten güçlenmesi sağlanır.

Saç dökülmesi tedavisi için en etkili ve kesin çözüm ise saç ektirmektir. Ülkemize oldukça gelişen bu yöntem ile gür ve sağlıklı saçlara kavuşulur. Bu yöntemde enseden alınan saçlar kellik olan bölgelere ekilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı tedaviler uygulanabilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu