Sağlık

PSA Testi Nedir?

PSA (Prostat Spesifik Antijen) isimli enzimdir ve enzimler proteinin yapı taşını oluşturur. Bu enzim yalnızca erkeklerde bulunan prostatta üretilen spermin kıvamını düzenlemekten sorumludur. Bu enzim az miktarda kanda bulunur. PSA testi nedir sorusu bu noktada merak edilen konulardan biridir. Prostatın büyümesi, prostat kanseri gibi durumlarda değişen oranlarda kanda görülür. Bu tarz durumlarda yapılan PSA testi prostat hastalıklarının özelliği ile ilgili bilgi verir.

PSA Neden Yükselir?

Yukarıda belirtildiği gibi normal olan prostat büyümesinde bir miktar PSA kanda görülebilir. Ancak normal olmayan durumlarda aşırı artış olur. Onlardan bazıları şunlardır;

  • Prostat kanseri
  • Prostat iltihabı
  • Prostattan parça alma
  • Prostata giden damarların tıkanması ve dokunun beslenememesi
  • İdrar yolu ameliyatları
  • İdrarın böbreğe geri kaçması
  • Erken boşalma

PSA testi nasıl yapılır diye merak edenler için ise; bu test koldan alınan kan testi ile yapılır. Herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Aç veya tok olma şartına gerek yoktur. PSA testi yaş sınırı yaş olarak uygun görülmektedir ancak yakın akrabalarında prostat kanseri görülen bireyler için 40 yaşından itibaren test yapmaları önerilmektedir. Ayrıca PSA testi ücreti, bu testi yaptıracağınız hastane protokollerine göre değişiklik gösterir belirli bir ücreti yoktur.

psa değerleri kaç olmalı

PSA Testinin Normal Değeri Ne Olmalıdır?

Hastalara kanser teşhisi konulması için belirli bir miktar yoktur. Düşük miktarlı PSA oranında bile hastalarda kanser görülebilmektedir. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından incelenmeli ve teşhis konulmalıdır.

Genellikle 50 yaşından sonra yapılması uygundur. Ancak ailesinde prostat kanseri olan birisi daha erken yaşlarda bu testi yaptırmalıdır. Bu test için de en uygun yaş 45 yaş olmaktadır. Ancak ailesinde 3 ve daha fazla bu hastalık geçiren var ise 40 yaşından önce test yaptırmakta yarar vardır.

PSA testi ne zaman yapılır sorusunun sabit bir saati yoktur. Günün her saatinde aç ya da tok karnına yapılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Prostata baskı yapan aktivitelerden en az bir hafta önceden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde PSA değerleri yanlış çıkabilmekte ve yanlış yönlendirme olabilmektedir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu