Pazartesi , 6 Nisan 2020
Hesaplama
ideal kilo hesaplaması nasıl yapılır

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilo hesaplama sağlığımız ve yaşam kalitemizi arttırmak için en önemli şeylerden birisi. Hemen hemen bütün hastalıklara davetiye çıkaran aşırıya kaçan kilolar, insanların günlük aktivitelerinde de oldukça zorluklar yaşatabiliyorlar. Maalesef obezite konusunda risk altında olan ülkemizde ideal kilo hesaplama işlemi yaparak ideal kilomuza kavuşmak mümkün. Tabii ki en önce yemelerimize de dikkat etmemiz gerekiyor.

Peki ideal kilo hesaplaması yapmak için ne yapmamız gerekiyor? İdeal kilo hesaplaması yapmak için öncelikle vücut kitle endeksi hesaplaması yapmamız gerekiyor. Zira ideal kilo oranı boy farklılıkları başta olmak üzere insandan insana değiştiği için herkesin boy kilo endeksini bilmesi gerekiyor.

İdeal kilo nedir?

ideal kilo hesaplaması yap

İdeal kilo, yaptığımız bir takım hesaplamalar neticesinde bulduğumuz boy ve kilo endeksimize uygun olan kilo oranlarıdır. Ne çok zayıf ne de aşırı kilolu olmak, boy ve kilo endeksimizle ters düşeceği için birbirinden ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

Bu sorunların önüne geçmek için ise günlük yapmamız gereken bazı önemli hususlar var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunların en başında sağlıklı beslenme geliyor. İkinci önemli husus ise günlük en az 10 bin adım olmak üzere bol bol hareket etmek. Özellikle masabaşı bir işte görev alanların risk kategorisinde olduğu obeziteyle savaş için bu iki husus çok önemli.

Yazının alt kısmında hesaplama yapmak için İdeal Kilo otomatik hesaplama alanı bulunmaktadır.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo konusunda bilim insanları birçok çalışmalar yürütmüş ama ne yazık ki tam hesaplama işleminin nasıl yapılacağını bulamamışlardır. Ama tıp literatüründe Divine tarafından önerilen formül kabul görmektedir. Divine’nin formülüne göre yetişkin bir erkekte kadından daha fazla yağ kütlesi olduğu için en az 4,5 kilo fazla olmalıdır. Yani örnek verecek olursak; 30 yaşındaki bir kadının ideal kilosu 50 ise 30 yaşındaki bir erkeğin ideal kilosu en az 54,5 olmalıdır.

  • Divine’nin formülü: Kadınlar için = 45,5 + (2,3 / 2,54) x boy (cm bazında) – 152,4
  • Erkekler için = 50 + (2,3 / 2,54) x boy (cm bazında) – 152,4

İdeal kilo hesaplamada vücut endeksi kadar vücut yüzey alanının hesaplanması da oldukça önem arz etmektedir.

İdeal kilo hesaplama aracına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Sizlerde ideal kilonuzu aşağıdaki ilgili alanları doldurarak hesaplayabilirsiniz.

Kadın Erkek

Vücut yüzey alanı hesaplaması

Vücut yüzey alanı hesaplaması için uzmanlara göre kişiler sert zemine sırt üstü uzanmaları gerekiyor. Sırt üstü uzandığınızda hem en olarak hem de boy olarak kapladığınız alana vücut yüzey alanı deniliyor. Boy uzadıkça veya kilo alınıp verildikçe kapladıdğınız vücut yüzey alanınız da değişiyor.

Tıpkı ideal kilo hesaplama işlemleri gibi vücut yüzey alanı hesaplaması da onlarca formüllere yapılıyor lakin uzmanların kabul ettiği hesaplama formülü DuBois tarafından bulunan formül.

  • DuBois formülü: 0,00718 x boy (cm bazında) / 100 (0,725) x kilo (0,425)

Sağlıklı beslenme nedir?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi ideal kiloya kavuşmanın en başında kesinlikle sağlıklı beslenme geliyor. Uzmanlara göre sağlıklı beslenme tamamen protein ağırlıklı beslenmekten ibaret. Yağsız gıdaların tercih edildiği sağlıklı beslenmede balık, kırmızı et, sebze ve süt ürünleri bol bol tüketilmeli. Ayrıca C vitamini açısından zengin portakal gibi meyveler de insan sağlığını olumlu yönde etkiliyorlar.

Yağsız vücut endeksi hesaplama

Sağlıklı beslenme yapanların tamamen uzak durması gereken yağ, her ne kadar vücudumuz için gerekiyor olsa da özellikle organ sağlığımızı çok olumsuz etkiliyor. Peki yağsız vücut endeksi nasıl hesaplanır?

  • Kadınlar için: 1,07 x kilo – 148 x kilo / boy (cm bazında) / 100 (karesi)
  • Erkekler için: 1,1 x kilo – 128 x kilo / boy (cm bazında) / 100 (karesi)

Yukarıda verdiğimiz formül sayesinde vücudunuzun yağ endeksini hesaplayabilir ve günlük almanız gereken yağ miktarını belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

hamilelik bel egzersizleri

Hamileler İçin Bel Egzersizleri

Gebeliğin ilerleyen süresince, rahim büyüdüğü için vücudun ağırlık merkezi de değişir. Bu, vücut kaslarının yükünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.