Sağlık

İdeal Kilo Hesaplama

Obezitenin hızla yayıldığı günümüz de insanoğlu kilo ve boy oranına dikkat ederek kendini fit durumda tutmayı istemektedir. Günümüz şartlarında fast food tarzı yani hazır ve yağlı yiyecek oranın gittikçe artması nedeniyle insanların yemek yeme düzenleri ne yazık ki gün geçtikçe daha kötü durumlara gelmektedir.

Tüm bu gelişmeler olurken son yıllarda ortaya çıkan beden kitle endeksi ideal kilo hesaplama araçları bir nebze de olsa insanların kendine çeki düzen vermesi için bir araç duruma geldi. Peki İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? sorularının cevaplarını aşağıdan bulabilirsiniz. Beden Kitle İndeksi Nedir? Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? sorularının cevaplarına aşağıdan ulaşabileceksiniz.

Peki ideal kilo hesaplaması yapmak için ne yapmamız gerekiyor? İdeal kilo hesaplaması yapmak için öncelikle vücut kitle endeksi hesaplaması yapmamız gerekiyor. Zira ideal kilo oranı boy farklılıkları başta olmak üzere insandan insana değiştiği için herkesin boy kilo endeksini bilmesi gerekiyor.

İdeal kilo nedir?

ideal kilo hesaplaması yap

İdeal kilo kişinin boyu ve cinsiyeti dikkate alınarak sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için ortaya çıkarılan kilodur. Yapılan araştırmalara göre ideal kilo kavramı insanın yaşına göre de çok küçük farklılıklar göstermektedir. Normal şartlarda her ne kadar ideal kilo şu olarak belirtilse de insanların ideal kiloları net değildir. Önemli olan kilonuzun normal diye kabul edilen aralıkta olmasıdır. Normal bir insanın kilo değer aralığı vücut kitle endeksinin 18,5 ila 25 aralığında olduğu bütün ağırlıkları kapsamaktadır. Yani ideal kilo diye bahsettiğimiz aralık 18.5 ile 25 aralığında olması bir insan için normal olanıdır.

İnsanların yaşı, boyu ve kilosu üçgeninde kişilerin ideal kilosunu hesaplayan formüller bulunmaktadır. Bu formüllerden en sık kullanılanı vücut kitle indeksi adı verilen kilo hesaplama yöntemdir. Bu yöntem kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı ve sağlık risk ölçümü için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra fazla kilolu insanlar yani ideal kilosu normal olmayan insanlar vücut kitle indeksine bağlı olarak kilo vermek ve zayıflamak için diyet programı uygularlar.

Yazının alt kısmında hesaplama yapmak için İdeal Kilo otomatik hesaplama alanı bulunmaktadır.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo konusunda bilim insanları birçok çalışmalar yürütmüş ama ne yazık ki tam hesaplama işleminin nasıl yapılacağını bulamamışlardır. Ama tıp literatüründe Divine tarafından önerilen formül kabul görmektedir. Divine’nin formülüne göre yetişkin bir erkekte kadından daha fazla yağ kütlesi olduğu için en az 4,5 kilo fazla olmalıdır. Yani örnek verecek olursak; 30 yaşındaki bir kadının ideal kilosu 50 ise 30 yaşındaki bir erkeğin ideal kilosu en az 54,5 olmalıdır.

  • Divine’nin formülü: Kadınlar için = 45,5 + (2,3 / 2,54) x boy (cm bazında) – 152,4
  • Erkekler için = 50 + (2,3 / 2,54) x boy (cm bazında) – 152,4

İdeal kilo hesaplamada vücut endeksi kadar vücut yüzey alanının hesaplanması da oldukça önem arz etmektedir.

İdeal kilo hesaplama aracına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Sizlerde ideal kilonuzu aşağıdaki ilgili alanları doldurarak hesaplayabilirsiniz.

Kadın Erkek

Vücut yüzey alanı hesaplaması

Vücut yüzey alanı hesaplaması için uzmanlara göre kişiler sert zemine sırt üstü uzanmaları gerekiyor. Sırt üstü uzandığınızda hem en olarak hem de boy olarak kapladığınız alana vücut yüzey alanı deniliyor. Boy uzadıkça veya kilo alınıp verildikçe kapladıdğınız vücut yüzey alanınız da değişiyor.

Tıpkı ideal kilo hesaplama işlemleri gibi vücut yüzey alanı hesaplaması da onlarca formüllere yapılıyor lakin uzmanların kabul ettiği hesaplama formülü DuBois tarafından bulunan formül.

  • DuBois formülü: 0,00718 x boy (cm bazında) / 100 (0,725) x kilo (0,425)

Sağlıklı beslenme nedir?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi ideal kiloya kavuşmanın en başında kesinlikle sağlıklı beslenme geliyor. Uzmanlara göre sağlıklı beslenme tamamen protein ağırlıklı beslenmekten ibaret. Yağsız gıdaların tercih edildiği sağlıklı beslenmede balık, kırmızı et, sebze ve süt ürünleri bol bol tüketilmeli. Ayrıca C vitamini açısından zengin portakal gibi meyveler de insan sağlığını olumlu yönde etkiliyorlar.

Yağsız vücut endeksi hesaplama

Sağlıklı beslenme yapanların tamamen uzak durması gereken yağ, her ne kadar vücudumuz için gerekiyor olsa da özellikle organ sağlığımızı çok olumsuz etkiliyor. Peki yağsız vücut endeksi nasıl hesaplanır?

  • Kadınlar için: 1,07 x kilo – 148 x kilo / boy (cm bazında) / 100 (karesi)
  • Erkekler için: 1,1 x kilo – 128 x kilo / boy (cm bazında) / 100 (karesi)

Yukarıda verdiğimiz formül sayesinde vücudunuzun yağ endeksini hesaplayabilir ve günlük almanız gereken yağ miktarını belirleyebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu