Sağlık

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte herkesin kilo verme telaşesine düştüğü şu günlerde hızlı kilo vermenin zararları olduğu da unutulmamalıdır.

Ani Değişimler Dengeleri Bozuyor

Vücudumuzun alışmış olduğu düzenin bozulması beraberinde birtakım sağlık problemlerini de getiriyor. Bu nedenle kilo alma ve verme eylemlerinin zamana yayılarak yapılması en sağlıklı olanıdır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte diyet listelerine yeniden başlandı. Bazı diyet listeleri çok kısa süreler içerisinde aşırı derecede kilo verilebileceğini iddia ediyor. her ne kadar bu mümkün olsa da getireceği risklerin olduğunu da bilmek gereklidir.

Kalp Rahatsızlıkları
Kilolu kişilerde kalp daha fazla çalışarak daha çok kan pompalar. Ancak aniden kilo verildiğinde pompalanan kan fazla geleceği için kalp ritminin yavaşlaması gereklidir. Bu da aniden olmadığından ritim bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Organ Yetmezlikleri
Hızlı kilo vermenin tıbbi olarak tespit edilen zararlarından birisi de organ yetmezliğidir. Organların işlevlerini yerine getiremeyecek durumda olmaları beraberinde ciddi problemleri getirmektedir. Öyle ki ölümle sonuçlanan vakalar dahi sabittir.

hızlı kilo vermek zararlı mı

Kansızlık
Hızlı kilo veren kimseler dengeli beslenmedikleri için ihtiyacı olan vitaminleri alamamaktadır. Bu da kansızlığa sebep olmaktadır. kansızlık beraberinde çok sayıda rahatsızlığın oluşmasına da neden olur.

Diğer Rahatsızlıklar
Hızlı kilo vermek neden zararlı diye araştıran çok sayıda kişi bulunuyor. Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlara ek olarak 10’dan fazla sağlık probleminin de bu soruya yanıt olacağını söyleyebiliriz. Bunları şöyle sıralayabiliriz: saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, safra kesesinde taş oluşması, gut krizleri, tansiyon rahatsızlıkları, ketoz, tiroitte tembellik, elektrolit dengesinin bozulması ve hipoglisemi.

İdeal Zayıflama Nasıl Olmalı?
Yukarıda saymış olduğumuz rahatsızlıkların oluşmaması için doğal sürecinde bir zayıflama olması en doğrusudur. Uzmanlar ise aylık 4 kilo vermenin sağlıklı olduğunu söylemektedir. Bu kapsamda normal yaşantınızı minimum şekilde değiştirerek kilo verebilirsiniz. Zayıflarken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de hareket etmektir. Yaşınıza ve sağlık durumunuza bağlı olarak spor ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha dinç hissedecek ve doğal bir zayıflama sürecine gireceksiniz. Sağlıklı zayıflamanın yolları araştırılmalı ve uzman hekim desteği alınmalıdır. Kesinlikle doğal olmayan hap tedavilerine doktor tavsiyesi olmadan girilmemelidir.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu