Sağlık

Hipospadias Nedir?

Hipospadias nedir sorusu son zamanlarda en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Halk arasında Peygamber sünneti adı ile bilinen bu hastalık doğuştan itibaren görülür. Erkek bebeklerde idrar deliğinin penis ucunda değil de alt kısmında olmasından kaynaklı olan bir hastalıktır.

Bu hastalık; idrar kesesi ve idrar yapma deliği arasında olan yolun anormal gelişiminden kaynaklı olarak meydana gelir. Hipospadias, penisin alt ve yan kısımlarında az miktarda deri eksikliği ile görüldüğünden halk içinde Peygamber sünneti olarak adlandırılır. Mesane ve idrar yapma deliği arasında olan üretra adı verilen idrar yolunun açıldığı yer yanlış konumlanmıştır ve deliğin çapı da farklıdır. Aynı zamanda penisin şeklinde eğrilik görülebilir. Bu durum çocukların idrar yapmasında probleme sebebiyet verir. Hipospadias sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu hastalık için birçok araştırma mevcuttur. Genel olarak bu hastalığın hormonal kaynaklığı olduğu belirlenmiştir. Mutasyona uğramış genlerin de sebep olduğu görülmüştür.

hipospadias tedavisi var mı?

Hipospadias Tedavi Edilir mi?
Anne babalar bu durumda çok endişe edebilirler. Ancak bu hastalığın tedavisi, yapılacak olan cerrahi bir operasyonla mümkündür. Bunun için ebeveynler iyi araştırma yapmalı, doktorlarla konuşmalı ve en iyi sonuç alabileceği bir hastanede ameliyatı yaptırmalıdır. Yalnızca ailelerden istenen bebeğin ameliyat ettirmeden sünnet yapılmamasıdır. Sünnet derisi, hipospadias ameliyatında deliğin onarımı için kullanılmaktadır. Bebeğiniz için endişelenebilir hipospadias ameliyatı zor mu diye sorabilirsiniz. Bu ameliyatlar günübirlik olarak yapılır ve ameliyat sonrası hasta birkaç saat hastanede tutulur eğer bir problem yoksa taburcu edilir.

Akıllarda olan bir başka konu da hipospadias ameliyatı kaç yaşında yapılmalıdır sorusudur. Uzmanlar bu konuda 2 yaş öncesini uygun görmektedirler. Çünkü bebekler 2 yaş öncesine kadar olan olayları hatırlamazlar. Böylece ilerleyen zamanlarda bir sorun olmaktan çıkar. Bu sebeple ameliyat için en uygun vakit 6-18 ay arasında görülmektedir. Ayrıca 2 yaşına kadar bebeklerin bezli olduğu düşünülünce ameliyat sonrası takılan sondanın ekstra bir bakıma ihtiyacı olmamaktadır. Ameliyat sonrası bazı sıkıntılar görülebilir. Bunlardan bazıları yarada kanama, sonda çıkması, takılan sondanın tıkanması gibi durumlardır. Ancak bunları doktorunuzla görüşerek ameliyat sonrası olabilecekler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu