Çarşamba , 3 Haziran 2020
Hesaplama
hamilelikte yapılması gereken egzersizler

Hamilelikte Yapılması Gereken Egzersizler

Sizin için iyi olan egzersizlerin çoğu, bebeğiniz için de iyidir. Fiziksel olarak zinde ve yoğun egzersize alışkın olan kadınlar, genellikle bebeğe zarar verme korkusu yaşamadan, seçtikleri egzersiz türlerini gebeliklerinin büyük bir kısmında yapmaya devam edebilirler. Ancak, çok yoğun olarak egzersiz yapmanın dezavantajlarının da olabileceği akılda tutulmalıdır.

Çok yoğun egzersiz, özellikle de gebeliğin son döneminde yapılırsa, bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bunun nedeni, yoğun egzersiz sırasında çalıştırılan kasların, çok önemli olan kanı, hem plasentadan hem de en büyük (ve gebelikteki en önemli) kaslardan biri olan rahimden almalarıdır.

hamile egzersizleri

Daha az kan, daha az oksijen anlamına gelir ve bu da bebeğiniz için iyi değildir. Gebelikte yapılan egzersizin, bebeğe olan faydası ve zararı ile ilgili olarak şu ana kadar yapılmış olan çalışmaların sonuçları kafa karıştırsa da, genel kanı, gebeliğin son döneminde yapılan yoğun egzersizin, bedende çelişkili gereksinimler yaratacağı ve bebeğinizi olumsuz etkileyeceğidir. Bazı kadınlarda, bebeğin büyüklüğü nedeniyle, sancıların erken başlaması tehlikesi oluşabilir.

Bu nedenle, gebelik boyunca karışık bir egzersiz programı izlemek en iyisidir. Gebelik ilerledikçe ve belirli bir tür egzersiz sizin için zorlaştıkça, daha basit egzersizlere geçiş yaparak, gebelik süresince hareketliliğinizi devam ettirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir!

tok tutan yemekler

Tok Tutan Yiyecekler

Zayıflamak isteyenler diyetlerine tok tutan yiyecekler ekleyerek daha az yemek yer ve kolaylıkla amacına ulaşacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.