Kadın

Hamilelikte Cinsellik

Cinsellik canlıların olağan yaşantılarında gerçekleşen ve üremenin en temel taşı olan bir eylemdir. Her ne kadar olağan bir durum olsa da, hamilelik gibi bazı zamanlarda çelişki ve tartışmaya açık konulardan birisi haline gelmektedir. Yazımızın devamında, hamilelikte cinsellik hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Yapılan araştırmalar bazı istisnai durumlar dışında, hamilelikte cinselliğin gerekliliği ve anne bebek açısından olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?
Hamilelikte cinsellik hakkında en fazla merak edilen sorulardan birisi, cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Gebeliğin belirli dönemlerinde yaşanan cinsel ilişki, bebeğe zarar vermemek ile birlikte, hamilelik sürecinde anne ve bebek için bir takım faydalar sağlamaktadır. Özellikle uygun pozisyonlarda cinsel ilişki yaşamak, herhangi bir olumsuz etki oluşturmamaktadır.

Cinsel ilişki sırasında artan heyecan ve adrenalin sonucunda, endorfin hormonları da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu hormonun artması neticesinde, kan dolaşımının hızlanması ve bebeğe daha fazla kan pompalanması sağlanmaktadır. Bu durum bebek için faydalı etkileri de beraberinde getirir. Gebeliğin 36. haftasından sonra cinsel ilişkinin anne adayına zorlaması durumunda, cinsel ilişki yaşanmaması tavsiye edilmektedir. Ancak gebeliğin tüm dönemlerinde, anneye zorlamayacak pozisyonlarda cinsel ilişkiye girmekte hiçbir sakınca yoktur.

Hamilelikte cinselliğin zararlı olduğu durumlar
Her ne kadar genel anlamda hamilelikte cinsellik anne ya da bebek için zararlı olmasa da, bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmek oldukça sakıncalı olabilir.

hamile cinsel hayat

Bu durumlar özet de şu şekilde sıralanabilir.

  • Vajinal kanama olduğu dönemler
  • Rahim ağrısının normal zamanından önce açılması
  • Çoğul gebeliklerde
  • Erken doğum yapma olasılığının olduğu durumlarda
  • Amniyotik sıvı sızıntısının bulunduğu durumlarda
  • Daha önce erken doğum ya da düşük yapmış kadınlarda, özellikle hamileliğin sonlarına doğru cinsel ilişkiye girmek zararlı olabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları
Cinsellik gerek hamilelik öncesinde ve gerekse hamilelik sonrasında, erkek ve kadın için faydalı bir eylemdir. Kişinin zevk alması ile birlikte rahatlamasını sağlayan cinsellik, annenin doğuma hazırlanması için yardımcı olmaktadır.

  • Cinsel ilişki esnasında yaşanan heyecan, kan dolaşımını hızlandırdığı için bebeğe daha fazla kan pompalanmasını yardımcı olur. Bu da bebek için faydalı bir durumdur.
  • Duygusal açıdan mutluluk vermesi ve stresin giderilmesi gibi etkileri de, hamilelikte cinselliğin bir diğer faydasıdır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu