Kadın

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi ve sonrasında doğumla birlikte, karın bölgesinde çatlak diye adlandırabileceğimiz küçük ve hafif derinlikte çizgiler görülebilir. Bunun en önemli nedeni hamilelikte anne karnının gerilmesi, ani kilo alımı ve kilo kaybı şeklinde tanımlanabilir. Doğum çatlakları gebelik sonrasında neredeyse tüm kadınlarda görülebilen, oldukça olağan durumlardan birisidir. Yazımızın devamında doğum çatlakları nasıl geçer? Sorusunun cevapları yer almaktadır.

Doğum çatlakları nasıl geçer?
Doğum çatlakları her ne kadar göbek bölgesinde daha sık görülse de, bacaklarda daha hissedilir derecede görülmektedir. Hamilelik döneminde yeterli miktarda sıvı alınmaması, yeterli ve sağlıklı beslenmenin az olması ve vücut bakımının ihmal edilmesi gibi nedenler, doğum çatlaklarının daha fazla olmasına sebep olur.

Aşağıda maddeler halinde, doğum çatlakları nasıl geçer? Sorusunun cevabı yer almaktadır.

  • Hamilelik sürecinde olduğu gibi, doğumdan sonra da bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin. Günde en az 2-3 litre su içerek, vücudun nem oranı artırabilirsiniz.
  • Basen ve karın bölgelerini düzenli bir şekilde nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Doğum çatlakları için satılan kremlerden alarak, bölgeye uygulayın.
  • Hamilelik sonrasında görülecek doğum çatlaklarını önlemek için, gebeliğinize zarar vermeyecek şekilde düzenli egzersizler yapmaya çalışın. Doğumdan sonra da yine egzersizlere devam etmeniz, oluşan çatlakların giderilmesi konusunda oldukça yararlıdır.
  • Duş alırken tercihinizi ılık sudan yana kullanın.
  • Hamilelik öncesi ve sonrasında görülen doğum çatlaklarının tedavisi için, mutlaka doktorunuza başvurarak bilgi alın.
  • Piyasada bulunan bazı bitkisel yağlar, doğum çatlakları nasıl geçer? Sorusuna etkili bir çözüm olabilir.

doğum çatlağı nasıl geçer

Doğum Çatlaklarına Bitkisel Çözümler
Doğum çatlaklarının giderilmesi için aşağıda vereceğimiz iki yöntem, oldukça fayda sağlamaktadır.

Zeytinyağı Kürü
Zeytinyağı kürü hazırlanması ve uygulanması basit bir bitkisel çözüm önerisi olup, doğum çatlakları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Yarım çay bardağı zeytinyağının içerisine, bir çay kaşığı kadar limon damlatarak iyice karıştırın. Sonrasında bu karışımı, çatlakların olduğu bölgeye sürerek 15 dakika bekledikten sonra temizlenin.

Bu yöntemi en az haftada 2 defa uygulamaya özen gösterin.

Bal ve Limon Kürü
Burada da 3 yemek kaşığı bal ile, limonun iç bölgesini ezerek iyice karıştırın. Daha sonra elde edilen karışımı çatlakların olduğu bölgeye masaj yapar şekilde sürerek, 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonunda, ılık su yardımı ile temizlenin. Kürü haftada 3-4 kez uyguladığınızda, belirli bir süre sonunda doğum çatlaklarının oldukça azaldığını görebilirsiniz.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu