Kadın

Anne Sütü Ne Zaman Kesilir?

Anne sütünün kesilmesi için ortalama bir süre vermek oldukça yanlış olacaktır. Bebeğin hazır bulunuşluğu en önemli etken olmaktadır. Bazı anneler bebeklerini 2 ay emzirmek zorunda kalabilir ya da bazı annelerin yaşadığı sorunlar kaynaklı olarak bu süre aşırı derecede de uzayabilir.

Diğer bebekle alakalı her durumda olduğu gibi, kişiden kişiye farklılık; anne sütünü bırakma safhasında da görülebilir.

Buna ek olarak bebeğin belirli bir sürenin ardından anne sütünden alacağı fayda bittikten sonra sütten kesilmesi söz konusu olabilir. Tam da bu noktada bebeğin psikolojisi en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer bir bebek memeye çok düşkünse, aklına çok fazla meme emme fikri geliyorsa ve sürekli olarak bir ihtiyaç içerisindeyse; bebeği psikolojisinin etkilenmeyeceği şekil ile annenin sütü kesilebilir. Burada anne, bebeğin psikolojisinin hazır olduğu zamanı zaten saptayabilecektir. Bazı bebekler anne sütüne istinaden daha erken süt emmeyi bırakabilir. Bu bebekler memeye daha az düşkün ve farklı besinlerle ihtiyacını karşılayan bebeklerdir. Ancak dediğimiz gibi bazıları ise memeye çok düşkündür ve memeyi bırakmak o bebeklerde bir travma halini bile alabilir.

anne sütü kesilmesi

Anne Sütü Kaçıncı Ayda Kesilir?
Anne sütü ortalama olarak 9. ya da 12. aydan önce kesilmemektedir. Bu ay sınırı 24 aya kadar uzayabilmektedir. 24 aydan sonra bebeğin memeye devam etmesi anne ve bebek açısından da aşırı olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Bebekler ne zaman memeden kesilmeli diyenler için 24-30 aylar arasında çocuklar memeden kesilmelidir.

Anne sütü alınabilecek besinler arasında en faydalı olandır ancak belirli bir süre sonra çoğu özelliğini kaybetmektedir. Bu sebepten dolayı; bebeği, çok ileri yaşlarda hala mememe maruz bırakmak, bebeğin psikolojik anlamda etkilenmesine sebep olabilir. Bebeklik anında bir şey hissetmese de ebeveyn; ilerleyen süreçte çocuk için olumlu olan bir sürecin olmayacağını yakından takip edebilir.

Tam da bu noktada ebeveyne düşen görev ise çocuğunun zihninin ve psikolojisinin en az hasarla atlatacağı şekliyle memeyi bırakmasını sağlamaktır. Öncesinden saptanan bazı etmenler dahilinde bu meme bırakma işlemi gerçekleşmelidir. Bebeğin canını yakmayacak şekliyle bir yolun seçilmesi çok daha sağlıklı olacaktır.

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu