Çocuk

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerin, hem fiziki hem de zihinsel gelişimlerinde önemli değişiklikler görülmektedir. Bu ayda gelişimleri daha hızlı olmakta, beslenme alışkanlıkları ise daha fazla düzen kazanmaktadır.

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebeklerde Boy Ve Kilo
10 aylık erkek bebeğin kilosu ortalama 9.5 kilo, 10 aylık kız bebeğin kilosu ise ortalama 9 kilo civarındadır. 10 aylık erkek bebeğin ortalama boyu 70 santim iken, 10 aylık kız bebeğin boyu ise ortalama 65 santim olmaktadır.

10 Aylık Bebeklerde Beslenme
10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler, artık ek gıdaları daha rahat bir şekilde tüketebilmekte ve kendi kendine yemek yeme alışkanlıklarını daha iyi kazanabilmektedirler. Bu süreçte bebeğiniz neredeyse tüm besin maddelerini, rahatlıkla tüketebilmektedirler. 10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeklerinizin beslenmesine oldukça önem vermeniz, ileride sağlık problemleri yaşamamaları için oldukça önemlidir. Çok yağlı ve tuzlu yiyeceklerin yanı sıra, baharatlı yiyecekler vermekten de kaçınmalısınız. Yine 10. Ayda da anne sütünü bebeğinizden ihmal etmemeye özen göstermek, gelecekteki yaşamında sağlıklı bir birey olması için oldukça önemlidir.

10 aylık bebek gelişim

10 Aylık Bebeklerde İşitme Ve Görme Yetisi

  1. ayda zaten önemli ölçüde işitme ve görme yetisi kazanan bebekler, 10. Ayda ise bu anlamda fazla bir değişim göstermemektedirler.

10 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

  • Bebeğiniz 10. Ayında, artık otururken rahatlıkla ayağa kalkabilir.
  • Anne ve baba gibi kelimelerin yanı sıra, dede ve nine gibi kelimeleri de tekrarlayabilir. Ayrıca abi ve abla gibi, kısa kelimeleri de telaffuz edebilirler.
  • Oyuncağını elinden aldığınızda, ağlayarak ya da el işaretleri ile buna karşı koymaya çalışır.
  • Birine ya da herhangi bir yere tutunarak, ayakta durabilir ve yürümeye başlayabilir.
  • 10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz, çok küçük objeleri dahi parmağı ile rahatlıkla tutabilmektedir.
  • 10 aylık bebekler artık isteklerini, ağlamadan da belli edebilirler.
  • Eline verilen küçük bir fincan içerisinde su içmek gibi basit eylemleri, rahatlıkla gerçekleştirilebilirler.
  • Ayrıca bebekler bu süreçte yavaş yavaş herhangi bir yere tutunmadan, yürümeye dahi başlarlar. Bunun için dengesini sağladığınız bebeğinizin elini bıraktığınız yeterlidir. Ancak yürüyebilecekleri mesafe, en fazla birkaç adımla sınırlıdır.31

Admin

Bebek cinsiyeti hesaplama alanında kendince fikirler yürüten ve bunu projeye çeviren sıradan birisi...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu